Gwiazdy

80. urodziny Krzysztofa Kieślowskiego. Oto 5 najsłynniejszych filmów reżysera, które każdy powinien znać

Gwiazdy

Dzień Dobry TVN

27 czerwca obchodzimy 80. rocznicę urodzin wybitnego polskiego reżysera i scenarzysty, Krzysztofa Kieślowskiego. Z tej okazji przygotowaliśmy listę pięciu jego filmów, które warto obejrzeć. Wiele z nich zyskało międzynarodowe uznanie krytyków.

Krzysztof Kieślowski – wybitny reżyser i scenarzysta

Krzysztof Kieślowski jest jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach polskiej kinematografii. Zapisał się w historii jako wybitny scenarzysta i reżyser. Swoją karierę rozpoczął od filmów dokumentalnych, a dopiero później zaangażował się w filmy fabularne. Zdobył liczne nagrody, zarówno na festiwalach krajowych, jak i międzynarodowych.

Za swoje zasługi został w 1993 roku odznaczony Orderem Sztuki i Literatury. Zmarł w 1996 w szpitalu po przebytej operacji serca. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jego grób zdobią kadrujące ręce reżysera. Z okazji rocznicy jego 80. urodzin, przypominamy ponadczasowe dzieła Krzysztofa Kieślowskiego.

5 najlepszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego

"Krótki film o zabijaniu" (1987)

To film psychologiczny, ukazujący historię młodego chłopaka (Mirosław Baka), który brutalnie morduje taksówkarza. Za popełnioną zbrodnię zostaje skazany na karę śmierci. To ważny głos w dyskusji na temat egzekucji. Film otrzymał nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej.

"Trzy kolory" (1993-1994)

To trylogia filmowa Kieślowskiego. Tytułowe trzy kolory stanowią barwy francuskiej flagi odnoszące się do haseł Wielkiej Rewolucji: wolności (niebieski), równości (biały) oraz braterstwa (czerwony). Przy wszystkich jej częściach pracowali scenarzysta Krzysztof Piesiewicz oraz kompozytor Zbigniew Preisner.

"Personel" (1975)

To pełnometrażowy debiut telewizyjny reżysera. Bohaterem filmu obyczajowego jest Romek Januchta (Juliusz Machulski), który rozpoczyna pracę w pracowni krawieckiej w teatrze. Szybko jednak zderza się z PRL-owską rzeczywistością.

''Amator'' (1979)

Film ten odniósł wielki sukces. Uznany jest za przełomowe dzieło. Zdobył Złoty Medal oraz wyróżnienie FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Opowiada historię młodego zaopatrzeniowca (Jerzy Stuhr), który kupuje kamerę, by uwiecznić urodziny córki. Odkrywa w sobie pasję filmowca - kosztem domu i rodziny.

"Podwójne życie Weroniki" (1991)

To pierwszy film zagraniczny Krzysztofa Kieślowskiego, powstały po światowym sukcesie "Dekalogu". Obraz nakręcony w koprodukcji przedstawia losy dwóch identycznych dziewczyn, Francuzki Véronique i Polki Weroniki.

Zobacz wideo: Krzysztof Kieślowski, jakiego nie znamy

Zobacz także:

Janusz Gajos otrzymał Kamień Optymizmu. "Mam podejrzenie, że będzie nam go potrzeba coraz więcej"

Córka aktora z "Na Wspólnej" idzie w ślady ojca. "Całe dzieciństwo spędziłam w garderobie"

Gwiazdy i organizatorzy festiwali ogłaszają letnie koncerty. Kto i gdzie zagra?

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości