Gwiazdy

Komiks o Batmanie został sprzedany za rekordową sumę. Ta cena przyprawia o zawrót głowy

Gwiazdy

TVN/Warner Bros.

Batman po raz pierwszy pojawił się w komiksie "Detective Comics #27" w 1939 roku i od razu zainteresował dorastające dzieci. Z biegiem lat jego historia była rozwijana, a przygody bohatera zaciekawiły i dorosłych. Do dziś cieszy się ogromną popularnością, o czym może świadczyć komiks, który właśnie sprzedał dom aukcyjny Heritage Auctions. Za jaką cenę został kupiony?

Drogocenny komiks o Batmanie

W czwartek 14 stycznia dom aukcyjny Heritage Auctions poinformował, że sprzedał na aukcji w Dallas w Teksasie komiks "Batman #1". Ten egzemplarz (w prawie idealnym stanie) pochodzi z 1940 roku i wiadomo, że wówczas kosztował 10 centów (co dzisiaj wynosiłoby niespełna dwa dolary).

Na okładce przedstawiono Batmana i jego towarzysza Robina w locie. Rysunki bohaterów umieszczono na wyrazistym żółtym tle, a pod nimi ujawnia się czerwona panorama Gotham City. W komiksie pojawiają się również postacie Jokera, Hugo Strange oraz Catwoman. Egzemplarz ten stworzyli rysownik Bob Kane i scenarzysta Bill Finger.

Wiadomo, że w 1979 roku pewien kolekcjoner z Houston nabył go za 3 tysiące dolarów. Teraz natomiast szczęśliwiec, który pragnął pozostać anonimowy, kupił pierwszy komiks o Batmanie za, bagatela, 2,22 mln dolarów, czyli około 8,29 mln złotych .

To najwyższa suma, jaką kiedykolwiek zapłacono za publikację o obrońcy Gotham City. Zaraz za nią plasuje się sprzedaż zeszytu "Detective Comics #27" z 1939 roku, który sprzedano w listopadzie ubiegłego roku za rekordową wówczas sumę 1,5 mln dolarów.

Inspiracje do stworzenia Batmana

Postać Batmana została stworzona w 1939 roku przez Billa Fingera oraz Boba Kane'a. Wiadomo, że jest to osierocony, młody miliarder, zwalczający nocami przestępczość na przedmieściach Gotham City. Jego imię zostało zaczerpnięte od króla Szkocji, Roberta I Bruce'a. Nazwisko natomiast wzięto od Anthony'ego Wayne'a, bohatera rewolucji amerykańskiej.

Wiadomo, że twórcy przy wymyślaniu postaci inspirowali się wieloma źródłami - m.in. od Zorro Batman wziął maskę i chęć do walki z przestępczością, od Sherlocka Holmesa umiejętności strategiczne oraz detektywistyczne, z filmu "The Bat Whispers" otrzymał kostium. Natomiast latający pojazd Batmana wymyślono na podstawie szkiców Leonarda da Vinci.

Ben Affleck, Michael Keaton i Robert Pattinson. Wszyscy zagrają Batmana w 2022 roku. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości