Gwiazdy

Nie żyje Kirk Douglas. Jego syn: "Dla świata był legendą, dla nas po prostu tatą"

Gwiazdy

Aktualizacja:

Nie żyje Kirk Douglas - jedna z gwiazd złotego wieku Hollywood. Aktor miał 103 lata. Smutną wiadomość przekazał mediom jego syn, Michael Douglas.

W wieku 103 lat zmarła w Los Angeles gwiazda "Spartakusa", Kirk Douglas.

Dla świata był legendą, aktorem ze złotego wieku filmów, filantropem, którego przywiązanie do sprawiedliwości i wartości, w które wierzył, stanowiło dla nas wszystkich wyzwanie. Ale dla mnie i moich braci Joela i Petera był po prostu tatą, dla Catherine, cudownym teściem, dla wnuków i prawnuka, kochającym dziadkiem, i dla żony Anne, wspaniałym mężem. (...) Przeżył cudowne życie i zostawił po sobie filmy, które przetrwają przez następne pokolenia. W ostatnie urodziny powiedziałem mu, że jestem dumny z bycia jego synem

- napisał jego syn, Michael Douglas.

Kirk Douglas - życie i kariera

Aktor urodził się w 1916 roku w Amsterdamie, w stanie Nowy Jork, w rodzinie żydowskich emigrantów. Jego prawdziwe imię i nazwisko brzmiało Issur Danielovitch Demsky. Pierwszą żoną Kirka Douglasa była aktorka Diana Dill, z którą miał dwóch synów - Michaela i Joela. W 1954 rroku jego drugą żoną została Anne Buydens. Z tego związku aktor również miał dwóch synów: Petera i Erica.

Kariera Kirka Douglasa

Kirk Douglas przez 60 lat wystąpił w ponad 80 filmach i 9 sztukach. Zadebiutował w 1946 roku w filmie "Dziwna miłość Marthy Ivers", natomiast światową sławę przyniosła mu tytułowa rola przywódcy powstania niewolników w produkcji "Spartakus". Miłośnicy kina zapamiętają go także z obrazów "Piękny i zły", "Pasja życia" "Ostatni zachód słońca", "Układ" czy "Był sobie łajdak". American Film Institute umieścił go na 17. miejscu na liście największych amerykańskich aktorów wszech czasów

Kirk był trzykrotnie nominowany do Oscara. W 1996 roku otrzymał statuetkę za całokształt twórczości. Był też laureatem Złotych Globów.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości