Gwiazdy

Joanna Brodzik: "Dzięki ludziom pracującym w Centrum Zdrowia Dziecka, moi synowie żyją"

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Glińska
Joanna Brodzik - Fundacja TVN

Joanna Brodzik to jedna z osób, które aktywnie włączyły się w akcję Fundacji TVN i Centrum Zdrowia Dziecka, mającą na celu budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. W rozmowie z Kamilą Glińską z dziendobry.tvn.pl aktorka zdradziła, dlaczego kondycja psychiczna najmłodszych powinna być ważna dla nas wszystkich.

Joanna Brodzik o zdrowiu psychicznym dzieci

W 2008 roku Joanna Brodzik została mamą bliźniaków - Jana i Franciszka. Od tego momentu życie aktorki przewartościowało się, a centralnym jego punktem są właśnie dzieci. Między innymi to właśnie dlatego jest tak bardzo otwarta na potrzeby najmłodszych i zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zadbanie o ich kondycję nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim psychiczną. Daje temu wyraz wpierając budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, w którą zaangażowała się Fundacja TVN w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka.

- Centrum Zdrowia Dziecka jest miejscem dla mnie niezwykle istotnym, ponieważ dzięki ludziom, którzy tam pracują, moi synowie żyją i mają się dobrze. W związku z tym czuję, że mam dług wdzięczności do spłacenia, który mogę próbować spłacić razem z Fundacją TVN - podkreśla Joanna Brodzik.

Gwiazda nowego serialu TVN "Receptura" przyznaje też, że zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo pandemia koronawirusa nadszarpnęła zdrowie psychiczne ludzi, w tym także dzieci. - Ten ostatni rok był rokiem, w którym większość z nas borykała się z problemami, ze swoimi lękami. Prawdopodobnie wielu z nas nie miało przestrzeni, żeby zaopiekować się samymi sobą i dziećmi w równej mierze. To nie jest kwestia zaniedbywania czy jakiegoś wskazywania na winnych, niemniej liczby są okrutne i bezlitosne, jeśli chodzi o specjalistów, którzy mogą profesjonalnie zaopiekować się dziećmi i młodzieżą - jest ich za mało wobec liczby dzieci, które dają znak, że potrzebują wsparcia psychologicznego czy psychiatrycznego - mówi aktorka.

Joanna Brodzik zwraca także uwagę na to, że czasami ciężko zorientować się, kiedy pojawia się rzeczywisty problem, nigdy jednak nie należy obawiać się prosić o pomoc specjalistów.

Ważne jest to, żebyśmy nawzajem wszyscy dali sobie przyzwolenie na to, żeby pytać ludzi, którzy mają narzędzia do tego, żeby pomagać nam rozpoznawać sytuacje, które mogą być sytuacjami wymagającymi szczególnej troski czy wsparcia. Jeśli kogoś boli noga to idzie do lekarza od nogi, jeśli dokucza mu oko to idzie do okulisty. Jeśli obserwujesz albo w rozmowie z dzieckiem dostajesz sygnał, że coś jest z nim nie tak, że nie tak się czuje, jakby chciało, myślę, że warto zasięgnąć porady i poszukać możliwości dojścia do kogoś, kto tymi narzędziami dysponuje, żeby móc to sprawdzić. Bez wstydu i bez jakiegoś szczególnego uwrażliwienia, że może z tego nie wiadomo co wyniknąć. Warto radzić się specjalistów i pytać ludzi, którzy mają wiedzę większą od naszej

- podsumowała.

Fundacja TVN - jak wesprzeć budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży?

Budowa Centrum Psychiatrii rozpoczęta przez Fundację TVN ma potrwać do końca 2023 roku. W planach jest także przeniesienie i powiększenie Kliniki Onkologii. Zbiórkę środków na ten cel wspiera akcja #zdrowiewgłowie, w którą zaangażowały się największe polskie gwiazdy, w tym m.in. Kayah, Andrzej Piaseczny, Dorota Szelągowska, Joanna Brodzik, Piotr Kraśko, Filip Chajzer, Agnieszka Więdłocha, Mateusz Gessler czy Agata Młynarska.

Każdy może pomóc. Wystarczy wysłać SMS POMAGAM na 7126 (koszt 1, 23 z VAT), BLiK numer 509 559 966, skorzystać z PayU, PayPro (przelewy24) lub płatności online na stronie fundacja.tvn.pl/wplac-online/.

Zobacz także:

Autor:Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości