Gwiazdy

J.K. Rowling podarowała milion funtów na walkę z przemocą domową i dla bezdomnych

Gwiazdy

x-news

Autorka "Harry Pottera" J.K. Rowling przekazała milion funtów organizacjom charytatywnym wspierającym ofiary przemocy domowej oraz bezdomnych. - Jak zawsze w tego rodzaju kryzysie, najbiedniejsi i najsłabsi są najbardziej dotknięci - napisała w sieci.

Ogromna darowizna

O darowiźnie pisarki poinformowała w sobotę nowojorska Thomson Reuters Foundation. Ona sama napisała na Twitterze:

Jak zawsze w tego rodzaju kryzysie, najbiedniejsi i najsłabsi są najbardziej dotknięci

Dodała, że sama jest po chorobie najprawdopodobniej wywołanej koronawirusem oraz, że trzech członków jej rodziny jest zaangażowanych w walce z tą chorobą:

jestem z tego dumna, ale też pełna niepokoju

- napisała.

Zgodnie z jej życzeniem pieniądze trafiły do dwóch brytyjskich organizacji: Crisis, która wspomaga bezdomnych i Refuge, wspierającą ofiary przemocy domowej. Obie organizacje charytatywne z zadowoleniem przyjęły darowiznę Rowling.

Wzrost przypadków przemocy domowej

Refuge powiedziało, że pomoc nadeszła w czasie, gdy z powodu Covid-19 liczba interwencji związanych z przemocą domową wzrosła o 50 procent.

Prawodawcy w Wielkiej Brytanii wezwali do podjęcia pilnych działań w celu rozwiązania gwałtownej przemocy domowej, ostrzegając, że brak interwencji może mieć "katastrofalne konsekwencje dla całego pokolenia".

Policja w Londynie zgłasza około 100 aresztowań dziennie z tytułu przemocy domowej i odnotowuje 24 procentowy wzrost przestępstw z nią związanych. Podobne wskaźniki przekazuje mediom policja Stanów Zjednoczonych.

Organizacja Narodów Zjednoczonych jest zaniepokojona radykalnym wzrostem przemocy związanej z izolacją rodzin, który stał się "cieniu pandemii".

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości