Gwiazdy

Jan Peszek. Od syna dentysty do wybitnego aktora

Gwiazdy

Jan Peszek w lutym 2019 roku skończył 75 lat, ale wciąż jest pełen energii i pasji. Co sprawia, że jest w tak dobrej kondycji? Czy rodzina jest tym, co go napędza do działania? Opowiedział o tym w materiale Magdy Nabiałczyk, reporterki Dzień Dobry TVN. Aktora gościliśmy też w Dzień Dobry TVN.

Jan Peszek urodził się w 1944 roku w Szreńsku, a dzieciństwo i młodość spędził w Andrychowie. Był najstarszy z sześciorga rodzeństwa. Początkowo miał iść w ślady ojca dentysty, ale w końcu zdecydował się zdawać do szkoły teatralnej. Ukończył Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Kariera Jana Peszka

Jan Peszek zadebiutował w 1966 roku na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu w spektaklu "Kariera" Arturo Ui Bertolta Brechta. Z Wrocławia aktor przeniósł się do Teatru Nowego w Łodzi. Pracował również w krakowskim Starym Teatrze, a od kilku lat można go zobaczyć na scenach warszawskich.

>>> Zobacz także: Jan Peszek: Gram tam, gdzie jestem zapraszany

W filmie zadebiutował w 1969 r. w "Znakach na drodze", w reżyserii Andrzeja Jerzego Piotrowskiego. Na swoim koncie ma również role w takich produkcjach jak: "Śmierć jak kromka chleba" w reżyserii Kazimierza Kutza, "Ucieczka z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego, "Spis cudzołożnic" Jerzego Stuhra, "Nocne graffiti" Macieja Dutkiewicza, "Juliusz" Aleksandra Pietrzaka.

Jan Peszek jest profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.

Wybrane wyróżnienia Jana Peszka

Jan Peszek może się pochwalić wieloma wyróżnieniami i nagrodami. Należą do nich między innymi:

  • nagroda za rolę Gonzala w "Trans-Atlantyku" Gombrowicza w reż. Mikołaja Grabowskiego na 22. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu (1981)
  • nagroda im. Zelwerowicza za role w "Scenariuszu dla trzech aktorów" w reż. Mikołaja Grabowskiego i Republice marzeń w reż. Rudolfa Zioło (1987)
  • nagroda za najlepszą rolę męską na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej za "Palec boży" (1994)
  • nagroda na I Festiwalu Sztuk Wschodnioeuropejskich w Nowym Jorku za występ w "Scenariuszu dla jednego aktora" według tekstu Bogusława Schaeffera (1995)
  • nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za film Piotra Szulkina "Ubu król" (2005)
  • Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005)
  • nagroda miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w sztuce aktorskiej (2014)
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2014)

Życie prywatne Jana Peszka

Swojej żonie Teresie Jan Peszek oświadczył się mając sześć lat. Para jednak się rozstała po ukończeniu szkoły średniej, gdy oboje wybrali uczelnie w innych miastach. Ona rozpoczęła naukę na Politechnice łódzkiej, a on w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Kiedy po ukończeniu studiów znowu się spotkali, postanowili się pobrać.

Małżeństwo ma dwójkę dzieci. Najpierw na świat przyszedł Błażej, a potem Maria. Oboje wybrali zawody artystyczne - ona została piosenkarką, a on - reżyserem i aktorem. Jan Peszek i jego żona Teresa są również dziadkami.

>>> Zobacz także: Rodzeństwo Peszków. "Byli jak rewers i awers"

Niebawem para będzie obchodzić pięćdziesięciolecie małżeństwa.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości