Gwiazdy

Aktor znany z "Przyjaciół" ma raka. "To czwarte stadium. Już bardzo zaawansowane"

Gwiazdy

Projekt bez tytułu - 2021-06-22T072048.723_Easy-Resize.com.jpg

Wielu fanów było zaskoczonych tym, że podczas odcinka specjalnego "Przyjaciele: Spotkanie po latach" zabrakło Jamesa Michaela Tylera, który grał Gunthera. Aktor niedawno wyjaśnił, dlaczego nie pojawił się na planie filmowym i z jaką chorobą mierzy się od kilku lat.

Okazuje się, że o chorobie Tylera wiedzieli wszyscy zebrani na niezwykłym spotkaniu aktorów po latach. Nikt nie chciał ujawniać jeszcze tej złej nowiny, bo jak sam serialowy Gunther napisał: – Nie chciałem nikogo przygnębić. Nie chciałem, żeby to było w stylu: "A! Tak Przy okazji, Gunther ma raka" – powiedział aktor w wywiadzie dla "Today show".

James Michael Tyler ma raka prostaty

James Michael Tyler wyznał, że choroba została u niego zdiagnozowana w 2018 r. i choć początkowo wydawało się, że uda się ją szybko opanować, niestety zaczęła atakować inne części ciała. Doszło do przerzutów na kości i aktor jest częściowo sparaliżowany.

Serialowy Gunther postanowił podzielić się ze swoimi fanami historią choroby. Przestrzega w ten sposób mężczyzn, by nie lekceważyli żadnych objawów i przede wszystkim zachęca do regularnych badań. - Miałem wtedy 56 lat, badali mi PSA, który jest antygenem specyficznym dla prostaty [...] Niemal natychmiast zadzwonił do mnie mój lekarz i powiedział: 'Hej, musisz jutro przyjść, bo podejrzewam, że możesz mieć poważny problem ze swoją prostatą' – wspomina w programie śniadaniowym "Today" stacji NBC.

Rak prostaty - objawy

Rak prostaty to drugi najczęściej występujący rodzaj nowotworu u mężczyzn. W Polsce zachorowania na raka gruczołu krokowego podwoiły się w ciągu ostatnich 10 lat. Kluczowe jest oczywiście szybkie rozpoznanie i diagnostyka. Nie wolno z pewnością wstydzić się wizyty u lekarza, gdyż wczesne rozpoznanie choroby daje ogromną szansę na wyleczenie.

Najczęstszym objawem raka prostaty jest problem z oddawaniem moczu oraz częstomocz. To wskazywać może na początki choroby. Gdy pojawi się krwiomocz i infekcje dróg moczowych, może to być informacja o bardziej zaawansowanym stadium.

Jak wykryć raka prostaty?

Są trzy badania, które pomagają zdiagnozować chorobę. Pierwsze to określenie stężenia PSA w surowicy. Za normę przyjęto następujące wartości PSA w zależności od wieku: 2,5 ng/ml do 49 roku życia, 3,7 ng/ml do 54 roku życia, 4,0 ng/ml do 59 rż, 5,4 ng/ml do 64 rż. i 6,6 ng/ml do 74 roku życia.

Druga metoda to badanie palcem przez odbytnicę.

Trzeci sposób to wykonanie badania ultrasonograficznego oceniającego układ moczowy oraz ultrasonografii przezodbytniczej (TRUS) sondą wysokiej czułości pozwalającą wykryć niepalpacyjne ogniska raka prostaty.

Zobacz także:

Rak prostaty to najczęstszy rak wśród nowotworów. Jak mu zapobiegać? "Należy się wyzbyć wstydu przed badaniem"

Tomasz Dedek. Znany aktor o swojej walce z rakiem

Rak jądra – jak często mężczyźni powinni się badać?

Obejrzyj również: Jak przeciwdziałać rakowi szyjki macicy?

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Pozostałe wiadomości