Stan Borys wraca do zdrowia. W jakim jest stanie? Muzyka odwiedziła Dorota Wellman [WYWIAD]

Gwiazdy

Aktualizacja:

Na początku lutego 2019 roku znakomity muzyk Stan Borys trafił do szpitala w bardzo złym stanie. Lekarze przez kilka dni walczyli o jego życie. Co mu dolegało? Z artystą i jego partnerką Anną Maleady spotkała się Dorota Wellman. Jak czuje się Stan Borys?

Jak czuje się Stan Borys?

Stan Borys:

Po tylu miesiącach spędzonych w szpitalach i w ośrodkach rehabilitacji nie wypada mi powiedzieć, że źle, więc mówię, że coraz lepiej!

Jak wygląda codzienna rehabilitacja artysty?

Dorota Wellman: 

Anna Maleady - partnerka Stana Borysa:

Jest bardzo dzielny. Jest wytrwały, posłuszny... w osiemdziesięciu procentach. Powinien z tego wyjść z najmniejszym uszczerbkiem, Pracujemy cały czas nad tym. 

Stan Borys:

Od razu na drugi dzień, w szpitalu, powtarzałem najdłuższy wiersz Norwida - "Fortepian Chopina" trwający siedem minut, po angielsku i po polsku. 

Jednym słowem Norwid pomógł Panu w rehabilitacji! - dodała Dorota Wellman

Jak artysta się czuje w szpitalu?

Stan Borys:

To jest mój pierwszy szpital w życiu. Swój pokój nazwałem "Gabinet pokory", pokory przed tym , co się stało. To jest coś, co jest nieprzewidywalne, spada w jedną sekundę, a rehabilitacja trwa miesiące, albo lata...

Co stało się z pieniędzmi ze zbiórki na rzecz Stana Borysa?

Dlaczego część pieniędzy artysta przekazał na rzecz innej osoby. Jak do tego doszło?

Anna Maleady:

Dowiedziałam się o tym, że jest osoba bardzo ciężko chora. Zadecydowaliśmy wspólnie: "Powiedziałam Stan, jest taka i taka styuacja i uważam, że powinieneś oddać te pieniądze. My sobie jakoś poradzimy. 

Koncert dla Stana Borysa - 17 czerwca w Studio Polskiego Radia 

Stan Borys:

Moi przyjaciele postanowili wystąpić na koncercie charytatywnym na rzecz mojej rehabilitacji!

Choroba Stana Borysa

Od wielu lat Stan Borys zimą koncertuje w Stanach Zjednoczonych. Tak miało być i w tym roku - do kwietnia 2019 r. miał dać kilkanaście koncertów dla Polonii, w tym trzy występy dla polskich szkół w Stanach Zjednoczonych, związanych z twórczością Cypriana Kamila Norwida. Niestety przed wylotem muzyk źle się poczuł - skarżył się między innymi na silne bóle głowy, ból w klatce piersiowej, przechodzący do lewej ręki. Miał też problemy z mową. Na początku bagatelizował te objawy, przekonany, że ból głowy spowodowany jest przez smog. Kiedy jednak stan jego się pogorszył, przyjaciele postanowili zadzwonić po pogotowie. Lekarze przez kilka dni walczyli o jego życie. Po licznych badaniach okazało się, że Stan Borys miał udar niedokrwienny.

Zobacz także:

Udar mózgu u nastoletniej mistrzyni świata w tańcu

Udar mózgu. Przyczyny, objawy i leczenie

Muzyk czuje się już lepiej. W chwili obecnej całymi swoimi siłami walczy o powrót do pełnej sprawności. Po takim udarze, żeby móc stanąć na własne nogi potrzeba nawet półtora roku. Do tego czasu Stan Borys, będzie musiał chodzić za pomocą chodzika, a następnie podpierać się kulami rehabilitacyjnymi.

Wiadomość o kłopotach zdrowotnych muzyka zastała jego partnerkę Annę w Nowym Jorku:

Przygotowywałam wtedy trasę koncertową mojego ukochanego w USA.

Na wieść o hospitalizacji pierwszym samolotem Anna wróciła do Polski i cały czas czuwa przy Stanie:

W tych trudnych dla niego momentach w życiu wspierają go najbliżsi przyjaciele, ale Ja jestem dla niego teraz największym wsparciem.

Jak czuje się Stan Borys?

O zdrowiu Stana Borysa rozmawialiśmy też z jego partnerką - Anną Maleady i przyjacielem Maciejem Gostkowskim.

Kariera muzyczna Stana Borysa

"Anna", "Uwięziona jaskółka", czy "Dzika plaża" to utwory Stana Borysa, które przyniosły mu ogromną popularność. Wokalista, kompozytor, ale także poeta na scenie zadebiutował w 1965 roku z zespołem Blackout, potem występował z grupą Bizony, a od 1969 roku rozpoczął karierę solową.

W 1975 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby tam rozwijać swoją karierę.

W trakcie ponad pięćdziesięcioletniej pracy na scenie Stan Borys zdobył większość najważniejszych nagród rynku muzycznego oraz odznaczeń.

Autor: Anna Kobyłka