Gwiazdy

Jak wygląda poród w Norwegii? Iwona Cichosz była zaskoczona. "Uleczył moje psychiczne rany"

Gwiazdy

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
Instagram
Iwona Cichosz

Iwona Cichosz-Yggeseth urodziła w Norwegii drugie dziecko. Miss Świata Głuchych podzieliła się wspomnieniami ze szpitala i opisała, jak przebiega poród na Półwyspie Skandynawskim. Wcześniejsze cesarskie cięcie nie przeszkodziło w tym, by wydała córkę na świat dzięki siłom natury. Obecność tłumacza migowego nie była jedynym gwarantowanym przez tamtejszą służbę zdrowia udogodnieniem podczas akcji porodowej. - Pytałam położne, czy się nie przesłyszałam - komentuje młoda mama.

Iwona Cichosz urodziła córkę w Norwegii. Jak wygląda tam poród?

W 2019 roku Iwona Cichosz poślubiła Trulsa S. Yggesetha, z którym wychowuje obecnie dwoje dzieci. Obie pociechy pary przyszły na świat w Norwegii. Podczas pierwszego porodu lekarze wykonali nieplanowane cesarskie cięcie, jednak to zdarzenie nie przekreśliło szans, by przy kolejnym porodzie wykorzystać siły natury.

Medycy z Półwyspu Skandynawskiego niemal od razu zaproponowali Iwonie VBAC, czyli vaginal birth after cesarean - poród naturalny po cesarskim cięciu. Cały czas kontrolowali zdrowie matki i dziecka, by zapewnić im bezpieczeństwo.

- Bardzo miło byłam zaskoczona. Według nich to [VBAC - przyp. red.] najlepsza opcja dla kobiet - opowiada zadowolona młoda mama.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Córka Iwony Cichosz przyszła na świat po kilkunastu godzinach od rozpoczęcia porodu. Miss Świata Głuchych 2016 otrzymała w tym czasie znieczulenie i ku ogromnemu zdziwieniu uzyskała pozwolenie, by zjeść solidny posiłek.

- W trakcie porodu jadłam normalnie i piłam. Pytałam położne kilka razy, czy na pewno mogę jeść, czy ja się nie przesłyszałam. Ten posiłek dodał mi energii na dalszą akcję porodową. Czułam taką wdzięczność, że mogłam jeść! - wspomina na Instagramie.

Norwegia. Szpitalne udogodnienia dla głuchoniemych

Powracając do wspomnień z porodówki, Iwona Cichosz nie mogła pominąć kwestii komfortu, który norweskie szpitale zapewniają osobom głuchoniemym oraz obcokrajowcom. Jak twierdzi Miss Świata Głuchych 2016, w trakcie kilkunastogodzinnego porodu towarzyszyło jej dwóch tłumaczy migowych.

- Dlaczego dwóch? Zmieniali się co godzinę, by móc trochę odpocząć. Truls był odbiciem lustrzanym, czyli migał do mnie to, co tłumacz migał. Zrobiliśmy tak, bym czuła się komfortowo - relacjonuje młoda mama.

Iwona Cichosz przekonuje, że koszty zatrudnienia tłumacza języka migowego pokrył szpital. Jest to ponoć standardowa procedura, a obcokrajowcy w Norwegii zawsze mają prawo domagać się tłumacza w miejscach publicznych i to całkowicie za darmo.

- Z drugiego porodu też mam piękne wspomnienia, tak jak i z pierwszego. Choć muszę przyznać, że drugi poród uleczył moje „psychiczne rany” po cesarskim cięciu i bardzo mnie podbudował - wyznaje Miss Świata Głuchych 2016.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: Instagram

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa/East News

Pozostałe wiadomości