Gwiazdy

Anna – najpopularniejsze żeńskie imię w Polsce. Które gwiazdy obchodzą dziś imieniny?

Gwiazdy

Aktualizacja:
Fot. Linda Raymond/ Getty Images

26 lipca Anny obchodzą swoje święto. Choć moda na różne imiona przychodzi i odchodzi, Anna nieustannie jest wybierana przez rodziców. W Polsce jest ich ponad milion co oznacza, że jest to najpopularniejsze żeńskie imię nad Wisłą. Wśród rodzimych gwiazd imieniny świętują dziś m.in. Anna Kalczyńska, Anna Dymna, Anna Mucha czy Anna Lewandowska.

26 lipca – imieniny Anny. Te gwiazdy mają dziś swoje święto

Imię Anna nieustannie inspirowało artystów, czego przykładem są znane piosenki, np. przebój Czerwonych Gitar "Anna M" czy ballada rockowa "Do Ani" zespołu Kult. Imieniem tym nazwane zostały tytułowe bohaterki słynnych powieści, m.in. "Anna Karenina", "Ania z Zielonego Wzgórza".

A na co dzień - kto z nas nie zna chociaż jednej Anny? To od lat najpopularniejsze imię kobiece w Polsce. Co ciekawe, nawet obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych rodziców. W 2020 roku, Anna znalazła się na 26 miejscu w rankingu najczęściej wybieranych imion dla dziewczynek – zdecydowano się na nie 2356 razy. Trzeba przyznać, że nie często zdarza się, by imię popularne od wielu pokoleń, nadal utrzymywało się w czołówce.

Imieniny Anny

Anna to także jedno z najpopularniejszych imion wśród gwiazd kina i telewizji. Noszą je m.in. Anna Dymna, Anna Dereszowska, Anna Karwan, Anna Lewandowska, Anna Dec, Anna Starmach, czy Anna Mucha. Ta ostatnia, z okazji swojego święta, opublikowała na Instagramie zdjęcie, opatrzone podpisem:

Jest taki dzień, tylko jeden, raz do roku

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy od obserwatorek, które nie omieszkały złożyć aktorce życzenia imieninowe.

"Najlepszych, ognistych, pełnych emocji i wzruszeń imienin! I każdego jednego dnia wypełnionego miłością (do siebie! głównie!", "Wszystkiego Najlepszego z okazji Anny. Piękne imię", "Samych słodkości w życiu Anno" – czytamy w komentarzach.

Życzenia imieninowe pojawiły się również na profilu dziennikarki, Anny Dec. Justyna Nagłowska napisała: "Kochana niech Cię nie opuszcza dobra energia i uśmiech i spokój, ktory nosisz w sobie ❤️ Sto lat w zdrowiu! ???"

Piosenkarka, Anna Karwan z okazji swoich imienin także wstawiła zdjęcie. Opatrzyła je podpisem: "Życzę sobie… niech to trwa ?✨"

Imieninowy post na Instagramie dodala również Anna Starmach, która przy okazji złożyła życzenia swoim imienniczkom.

Anna Lewandowska swoje imieniny spędza na Majorce w towarzystwie najbliższych:

Jak wynika z opisu pod ostatnim postem, Anna Dereszowska swoje imieniny spedza na Mazurach, u swojej teściowej.

Anna - pochodzenie imienia

Imię Anna pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza łaskę. W Polsce nadawane jest od XIII wieku. Początkowo można było spotkać się z formą Hanna, która dopiero z czasem została uznana za odrębne imię. Anna to także jedno z najważniejszych biblijnych imion. Nosiła je matka Maryi i zona Joachima. 26 lipca w kościele katolickim przypada wspomnienie św. Anny i św. Joachima. Dlatego też choć imieniny Anny pojawiają się w kalendarzu aż 10 razy, zdecydowana większość Ann obchodzi swoje święto właśnie tego dnia.

Zobacz także:

Anna Dereszowska w ciąży nie traci poczucia humoru. Zobacz, do czego wykorzystuje swój brzuch

"I, że cię nie opuszczę aż do śmierci". Jak przetrwać kryzys i walczyć o małżeństwo?

Stare imiona, które wracają do łask. Niektóre z nich znane były już setki lat temu

Autor: Martyna Trębacz

Pozostałe wiadomości