Gwiazdy

"Harmonia Świąt" - kolędy i pastorałki w aranżacji Marcina Wyrostka

Gwiazdy


"Harmonia Świąt" - taki tytuł nosi świąteczna płyta akordeonisty Marcina Wyrostka, która właśnie ukazała się na muzycznym rynku. Na krążku znalazły się kolędy i pastorałki w zupełnie nowych aranżacjach, a także piosenka świąteczna "Nikt nie może być sam". I właśnie tę ostatnią muzyk zaprezentował na scenie Dzień Dobry TVN.

Marcin Wyrostek to akordeonista, zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu "Mam Talent". Właśnie na rynku ukazała się jego najnowsza płyta "Harmonią Świąt". Album jest zestawem 15 utworów muzycznych: nastrojowej piosenki świątecznej "Nikt nie może być sam", autorstwa gitarzysty Daniela Popiałkiewicza, a także 14 kolęd i pastorałek. Charakter, styl muzyczny kolęd jest bardzo urozmaicony, co wynika z ich różnorodnego przesłania zawartego w tekstach.

>>> Zobacz także:

Edukacja muzyczna

Marcin Wyrostek pierwsze szlify w grze na akordeonie zdobywał pod okiem swojego ojca. Dalszą edukację muzyczną kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce ćwicząc na akordeonie w garażu, aby nie budzić domowników. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą.

Marcin Wyrostek jest laureatem bardzo wielu konkursów akordeonowych, polskich i zagranicznych, m.in. w Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005.

Projekty i płyty

Marcin Wyrostek jest założycielem kilku projektów muzycznych, w tym "Marcin Wyrostek Band" oraz "Marcin Wyrostek Band & Dance Show".

Nagrał sześć autorskich albumów: "Magia del Tango", "Magia - LIVE", "Coloriage", "For Alice", "Polacc" i "Harmonią Świąt". W jego repertuarze znajdziemy muzykę poważną (Bach, Vivaldi, Chaczaturian, Mozart, Brahms), a także muzykę jazzową, latynoamerykańską, francuską, argentyńską, klezmerską i ethno-folk.

Akordeonista koncertuje na całym świecie. Był m.in. w Czechach, Holandii, Irlandii, Niemczech, Szkocji, Szwajcarii, USA i we Włoszech. Miał również zaszczyt koncertować z wieloma niezwykłymi muzykami, takimi jak m.in.: Nippy Noya, Marek Raduli, Krzysztof Ścierański, Joanna Słowińska, Maciek Miecznikowski, Many Neumann, Uli Brand, Joshi Kappel, Jakub Mietła, Marek Andrysek i Daniel Lis. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości