Gwiazdy

Popularna tancerka szczerze o problemach z zaburzeniami odżywiania. "Żadna waga nie sprawi, że będziecie czuć się lepiej"

Gwiazdy

Dzień Dobry TVN/x-news

Hanna Żudziewicz to jedna z najpopularniejszych polskich tancerek. Razem ze swoim partnerem, Jackiem Jeschke, prezentują najwyższą klasę taneczną "S" w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. W nowym wpisie na Instagramie poruszyła ważny temat zaburzeń dożywiania, z którymi sama się zmagała.

Hanna Żudziewicz walczyła z anoreksją

Na jednym ze zdjęć na instagramowym profilu Hanny Żudziewicz widzimy bardzo szczupłą młodą dziewczynę, która – jak się okazuje – swego czasu borykała się z poważnym problemem, jakim są zaburzenia odżywiania. Tancerka opublikowała tę fotografię z okazji Światowego Dnia Walki z Anoreksją, który przypada na dzień 6 maja.

- Nigdy nic nie pisałam na ten temat, ale problemy z zaburzeniami odżywiania już dawno za mną i teraz chce się podzielić swoimi przemyśleniami. Ocenianie innych ludzi, przychodzi większości z NAS bardzo łatwo. Szczególnie teraz w czasach mediów społecznościowych. "Przecież nic złego nie mówię, wyrażam tylko opinię, mam prawo". Mnie takich parę opinii doprowadziło do paru bardzo trudnych lat – przyznała Żudziewicz.

Hania opisała, co czuła, gdy miała anoreksję i zaznaczyła, jak ważne w tym czasie było dla niej wsparcie najbliższych. - To okropne uczucie kiedy nie możesz patrzeć na swoje odbicie w lustrze, nienawidzisz siebie i głodzisz się myśląc, że w ten sposób będziesz lepszy, bardziej akceptowany. Zaburzenia odżywiania to przede wszystkim choroba głowy . Choroba trudna i niestety dla niektórych śmiertelna. Ja na szczęście mam wokół dużo cudownych ludzi i najkochańszą rodzinę, dzięki której w miarę szybko wróciłam do normalnego życia – czytamy.

Czym są zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to grupa przypadłości psychosomatycznych, do których należą m.in. jadłowstręt psychiczny (anoreksja), żarłoczność psychiczna (bulimia) czy zaburzenia odżywiania z napadami niekontrolowanego objadania. Jak wynika z danych The Renfrew Center Foundation for Eating Disorders, cierpi na nie ok. 70 mln osób na całym świecie.

W około 6 proc. przypadków zaburzenia odżywiania doprowadzają do śmierci w wyniku wyniszczenia organizmu związanego z zaburzeniami funkcji układu trawiennego i sercowo-naczyniowego. Często dochodzi też do samobójstw.

Na zaburzenia odżywiania cierpią w większości dzieci i młodzież. Choroba ma podłoże psychologiczne, wywołana jest kultem szczupłych osób w przestrzeni publicznej, a co za tym idzie – niezadowoleniem ze swojego ciała i brakiem akceptacji dla jego rozmiaru, kształtu oraz wyglądu.

- Pisząc ten post, chciałam tylko zwrócić uwagę na to, że czasami lepiej "nie wygłaszać swojej opinii", bo ona może naprawdę komuś zaszkodzić. A dla dziewczyn które nie akceptują siebie, chciałam napisać, że żadna waga nie sprawi, że będziecie czuć się lepiej. Jedyne co trzeba poprawić to myślenie – podkreśliła Hanna Żudziewicz w swoim wpisie na Instagramie.

W walkę m.in. z zaburzeniami odżywiania oraz innymi problemami psychicznymi dzieci i młodzieży zaangażowała się Fundacja TVN, która od dwóch lat zbiera pieniądze, aby wspólnie z Centrum Zdrowia Dziecka wybudować Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Całość inwestycji wynosi 50 mln złotych. O tym, jak można wesprzeć budowę Centrum możecie przeczytać w artykule Dorota Wellman i Agata Młynarska o budowie szpitala psychiatrycznego dla dzieci: "Jeśli my tego nie zrobimy, to nikt tego nie zrobi".

Zobacz wideo: Mistrzowie tańca - razem w życiu i na parkiecie

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości