Gwiazdy

Hania Rani. Kim jest polska pianistka, którą podziwia świat?

Gwiazdy

Hania Rani to pianistka, kompozytorka i wokalistka dzieląca życie między Warszawę, którą uczyniła swoim domem i Berlin, gdzie studiowała i często wraca. Jest jedną z niewielu polskich artystek, która świetnie radzi sobie za granicą. Hania Rani była gościem Dzień Dobry Wakacje.

Hania Rani (właściwie Hanna Raniszewska) jest absolwentką fortepianu klasycznego na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Gra muzykę klasyczną, ale wypuszcza się także w rejony muzyki pop i elektronicznej. Podejmuje się również wyzwań producenckich i kompozytorskich.

>>> Zobacz także:

Współpracuje i występuje z wieloma uznanymi artystami, do których należy m.in. Christian Löffler, Hior Chronik, Igor Herbut, Kamp oraz Misia Furtak. Hania Rani zagrała kilkadziesiąt koncertów na terenie całej Europy, np. w Niemczech, Austrii, Czechach, Belgii, Finlandii, Szwecji, Włoszech, Portugalii, Holandii, na Litwie i Węgrzech. Występowała na renomowanych scenach, m.in. w Filharmoni Narodowej w Warszawie, Funkhaus w Berlinie, a także londyńskim Roundhouse. Brała również udział w takich festiwalach jak Open’er, Eurosonic, Spring Break, Scope i Transatlantyk.

5 kwietnia tego roku ukazała się pierwsza solowa płyta artystki - "Esja". Album został nagrany w Rejkiawiku, Warszawie i Amsterdamie, a wydany przez prestiżową, brytyjską wytwórnię Gondwana Records. Pierwszy singiel "Glass", promujący krążek został premierowo zaprezentowany na antenie BBC Radio 6.

Muzyka grana przez pianistkę jest ciepło przyjmowana nie tylko przez fanów, ale również innych artystów.

Jej muzyka trafia prosto do serca. Ma w sobie moc terapeutyczną.

- powiedział kompozytor Jan Kaczmarek.

W samym superlatywach wyraża się o Hani także wokalista Igor Herbut:

Gdy ona gra, to mam wrażenie, że wokół mnie tańczą świersze.

Hania Rani jest również animatorką kultury - do tej pory zorganizowała między innymi pierwszą edycję Piano Day w Warszawie i współtworzy festiwal Tchnienia.

Niedawno artystka ogłosiła nową, jesienno-zimową trasę. W ciągu trzech miesięcy ma zamiar zgrać 35 koncertów. Występów w Polsce będzie kilka. Hania Rani pojawi się w Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Cała reszta koncertów odbędzie się w największych miastach świata, m.in. w Barcelonie, Londynie, Paryżu i Tokio.

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

Pozostałe wiadomości