Gwiazdy

Gwiazdy komentują wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji: "Koniec praw kobiet w Polsce?"

Gwiazdy

Aktualizacja:
x-news/TVN24

Uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji zostało opublikowane. 22 października 2020 r. sędziowie uznali, że prawo do usunięcia ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Publikacja uzasadnienia po blisko stu dniach od ogłoszenia decyzji TK wywołała kolejne uliczne protesty. Głos w tej sprawie zabrało także wiele gwiazd.

Gwiazdy przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji

Po 98 dniach od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, mimo organizowanych w całym kraju protestów, opublikowano jego uzasadnienie. Oznacza to, że aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z Konstytucją. Na ulice miast ponownie wyszły tłumy, a w sieci nie brakuje słów sprzeciwu.

- No i mamy niepotrzebny chaos! Czy po raz kolejny władza odwraca uwagę od innych problemów? - napisała na swoim profilu na Instagramie dziennikarka Monika Olejnik.

Hanna Lis publikuje zdjęcie z córkami

Dziennikarka tuż po ogłoszeniu uzasadnienia wyroku TK opublikowała zdjęcie ze swoimi dziećmi.

- Jestem matką dwóch córek, więc mam PRAWO i obowiązek, aby w moim i moich dzieci imieniu, zapytać rządzących: jakim prawem skazujecie nas na tortury? Nie macie prawa. Czas najwyższy na #strajkkobiet! - napisała zbulwersowana Hanna Lis.

Sylwia Lipka wspiera Strajk Kobiet

Wokalistka opublikowała wymowne zdjęcie z protestu.

Kasia Tusk o wyroku TK

- Dziś polskie kobiety zostały pozbawione podstawowych praw człowieka, a rząd PiS z pełną świadomością skazuje kobiety na tortury - napisała na swoim Insta Story blogerka Kasia Tusk.

Kinga Rusin komentuje decyzję Trybunału Konstytucyjnego

- 27 stycznia - koniec praw kobiet w Polsce? A może początek prawdziwej rewolucji? Polki nie dadzą sobie tak łatwo zabrać wolności i swoich praw! Zapamiętajmy tę datę - przeczytaliśmy na profilu Kingi Rusin.

Małgorzata Rozenek wspiera protestujące Polki

Małgorzata Rozenek również wyraziła swój gniew z powodu zaostrzenia prawa do aborcji. Swoim zdjęciem gwiazda zsolidaryzowała się z tysiącami Polek i Polaków, którzy wyszli na ulice wzięli udział w spontanicznych protestach.

Martyna Wojciechowska o ograniczeniu prawa do aborcji

Martyna Wojciechowska od lat pokazuje zmagania kobiet z całego świata w walce o ich podstawowe prawa. Obecna sytuacja w Polsce jest dla niej niedopuszczalna.

- Nie mam słów... Ale nie rezygnuję z walki o to, w co wierzę. Bo sama tego doświadczyłam. Bo nie można za innych decydować, co mają czuć i co mają robić - dopisała obok grafiki.

Matylda Damięcka o wyroku TK

Matylda Damięcka stworzyła grafikę nawiązującą do publikacji uzasadnienia wyroku TK. Rysunek jest symboliczny, a przy tym bardzo wymowny.

Zobacz też:

Zobacz wideo: "Zgotujemy wam piekło. Nie podarujemy tego". Strajk Kobiet po opublikowaniu uzasadnienia wyroku TK ws. aborcji.

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości