Gwiazdy

Ewa Chodakowska wspiera Szlachetną Paczkę. "W Polsce półtora miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie"

Gwiazdy

Aktualizacja:

Ruszyła 20. Edycja Szlachetnej Paczki – w tym roku pomoc potrzebna jest bardziej niż kiedykolwiek. Do wspierania potrzebujących po raz kolejny dołączyła Ewa Chodakowska, która zamierza pomóc siedmiu rodzinom. O corocznej inicjatywie porozmawialiśmy z trenerką oraz Magdaleną Łukasik – współautorką Raportu o biedzie.

Ewa Chodakowska wspiera Szlachetną Paczkę

Od dwudziestu lat Szlachetna Paczka pomaga ludziom dotkniętym przez los i żyjącym w ubóstwie. Co roku łączy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. W 2019 roku Szlachetna Paczka zaangażowała ponad 620 tysięcy osób, a wartość pomocy to niemal 46 milionów złotych. Jak sytuacja wygląda w tym roku? Jak się okazuje, w wyniku trwającej od kilku miesięcy pandemii, sytuacja ekonomiczna Polaków uległa drastycznemu pogorszeniu.

Do pomocy kolejny raz zaangażowała się Ewa Chodakowska. Trenerka postanowiła pomóc siedmiu rodzinom, gdzie każda z nich symbolizuje inny problem ubóstwa.

- To są rodziny, które dotknęło siedem różnych tragedii. To są nieszczęścia, które w jakimś stopniu są symboliczne i rysują krajobraz polskiej biedy. To jest sytuacja losowa, niepełnosprawność, samotność, starość, to są sytuacje, na które te osoby nie mają wpływu. Najpiękniejsze jest to, że Szlachetna Paczka dociera do tych rodzin, o których zdawałoby się, że świat zapomniał - powiedziała Ewa Chodakowska.

Ewa przyznała, że każda historia, bez wyjątku bardzo ją poruszyła. Trenerka zdradziła, że mimo wielkich nieszczęść osoby potrzebujące wciąż mają na twarzach uśmiech, wciąż optymistycznie myślą i patrzą na swoje życie z wdzięcznością.

Dane GUS-u pokazują, że skrajne ubóstwo dotyczy bardzo różnych grup społecznych. Najbardziej dotknięte są te grupy, które utrzymują się ze świadczeń społecznych innych niż renty i emerytury. W trudnej sytuacji są także gospodarstwa rolników, gospodarstwa, gdzie są osoby niepełnosprawne. Emeryci są również w ciężkiej sytuacji

– powiedziała Magdalena Łukasik.

"Raport o biedzie" – jakie są najważniejsze wnioski tegorocznego raportu?

Od kilku lat, zawsze w listopadzie, Szlachetna Paczka wydaje "Raport o Biedzie". To opracowanie, które opisuje codzienność wielu milionów Polaków. Oprócz liczb i statystyk publikacja pokazuje także historie osób, do których docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki. Bohaterami tegorocznego raportu są samotni i opuszczeni, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnością. Co wynika z danych?

- To jest bardzo smutna i dramatyczna rzeczywistość. Badania GUS-u pokazują, że w Polsce półtora miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. To jest bardzo precyzyjny termin, który oznacza, że pieniędzy wystarcza tylko na przetrwanie. Trzeba pamiętać, że te dane są z 2019 roku, teraz przyszła epidemia i pogarsza wszystko - powiedziała Magdalena Łukasik.

Ponadto w skrajnym ubóstwie w Polsce żyje 300 tysięcy dzieci. Oznacza to, że najmłodsi często nie mają ciepłego posiłku, podstawowych rzeczy do szkoły, warunków do życia i nauki w domu. Szlachetna Paczka dociera jednak do rodzin w bardzo trudnej sytuacji.

Reprezentacja wspiera Szlachetną Paczkę

W tym roku polska reprezentacja kolejny raz postanowiła wspomóc Szlachetną Paczkę. Zobaczcie, jak wyglądały przygotowania.

- Pomagać należy nie pomimo ciężkich czasów, ale przede wszystkim dlatego, że są ciężkie czasy. Im cięższe czasy, tym bardziej ci, którzy mogą sobie na to pozwolić, powinni i muszą pomagać osobom słabszym - powiedział Wojciech Szczęsny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Grubson o tym, co mu w duszy gra: "Najważniejsze, żeby tworzyć, być i żyć w zgodzie ze sobą"

Tobias Topik - muzyk, który podbił świat. "Nigdy nie oczekiwałem tego, co mnie spotkało"

Gimnastyka artystyczna piekłem dla dzieci? "Wymyślanie małym dziewczynkom od świń, tuczników i ich bicie nie jest metodą"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości