Elton John ostatni raz zagra w Polsce. Czy miał jakieś specjalne życzenia przed koncertem?

Gwiazdy

Aktualizacja:

Elton John jest w trakcie pożegnalnej trasy koncertowej "Farewell Yellow Brick Road Tour". W jej ramach zagra również w Polsce. Fani będą mogli go zobaczyć 4 maja w Tauron Arenie Kraków. Czy artysta miał jakieś specjalne wymagania przed przyjazdem do naszego kraju? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

Jakiś czas temu Elton John ogłosił, że wyrusza w pożegnalną trasę koncertową, którą zatytułował "Farawell Yellow Brick Road". Wieńczy ona dorobek jego muzycznego życia i potrwa do 2020 roku. Nie oznacza to jednak, że artysta rezygnuje z pisania i grania, a jedynie fakt, że nie będzie już wyruszać w trasy koncertowe. Po zakończeniu trasy koncertowej Elton John zamierza skoncentrować się na swoich dzieciach i mężu.

>>> Zobacz także:

Polski Elton John

14-latek śpiewa jak Elton John

Jednym z krajów, w którym zagra artysta jest Polska. 4 maja fani Eltona Johna będą mogli go zobaczyć i usłyszeć w Tauron Arenie w Krakowie. Czy wokalista miał jakieś specjalne wymagania przed przylotem do naszego kraju?

Elton John jest wielkim fanem piłki nożnej, więc przygotowujemy mu możliwość oglądania meczów. A reszta jest tajemnicą.

- powiedziała w rozmowie z Marcinem Sawickim Małgorzata Marcińska - prezes agencji zarządzającej Tauron Areną w Krakowie.

Farewell Yellow Brick Road Tour

Twórca przebojów "Candle in the Wind" i "I'm Still Standing" twierdzi, że o zaprzestaniu koncertowania zaczął myśleć w 2015 r. Wraz ze swoim partnerem wychowuje dzieci i "nie chce przegapić najważniejszych chwil ich dorastania". "Tą trasą żegnam się z fanami, ale wciąż będę tworzył nową muzykę. Kończę z podróżami, ale będę nagrywał nowe piosenki, oddawał się pasji kolekcjonowania fotografii, ale przede wszystkim będę spędzał czas z synami" – zaznaczył w styczniu 2018 r.

Trasa "Farewell Yellow Brick Road" rozpoczęła się we wrześniu 2018 r. i potrwa do końca 2020. Elton John zagra łącznie kilkaset koncertów na pięciu kontynentach. O trasie powiedział, że "to będzie największe show, jakie do tej pory zrobiłem, chcę się pożegnać w wielkim stylu". W koncertowej setliście znalazły się największe przeboje z 50-letniej kariery artysty, w tym m.in. "I'm Still Standing", "Don't Let the Sun Go Down on Me", "Candle in the Wind", "Rocket Man" i "Goodbye Yellow Brick Road". Na scenie towarzyszy mu kilku stałych muzycznych współpracowników, w tym Ray Cooper, który grał m.in. z George’em Harrisonem, Erikiem Claptonem i Pink Floyd.

Tradycyjnie podczas koncertów Elton John kilka razy zmienia garderobę. Za święcące, pełne cekinów stroje oraz wyjątkowe okulary, jakie muzyk zakłada tym razem, odpowiada włoski dom mody Gucci. Okulary, od lat znak rozpoznawczy Eltona, zaczął nosić na wzór jednego ze swoich idoli Buddy’ego Holly’ego.

Na festiwalu filmowym w Cannes, który startuje 14 maja, premierę będzie miał film "Rocketman" oparty na biografii Eltona. Do głównej roli byli przymierzani m.in. Tom Hardy, James McAvoy i Daniel Radcliffe, ale ostatecznie dostał ją Taron Egerton, który wcześniej zagrał m.in. w "Kingsman: Tajne służby". Aktor sam wykonuje wszystkie piosenki Eltona, które słychać w filmie. 24 maja ukaże się płyta z muzyką z filmu, "Rocketman: Music From The Motion Picture". Obraz opowiada o wielkich sukcesach Eltona, ale też początkach jego kariery i czasach nauki w Królewskiej Akademii Muzycznej w rodzinnym Londynie.

Kariera Eltona Johna

Elton John to brytyjski piosenkarz, kompozytor i pianista. Podczas swojej wieloletniej kariery muzyk wydał 33 płyty, które sprzedał w nakładzie ponad 300 milionów egzemplarzy, dzięki czemu jest jednym z najbardziej uhonorowanych artystów wszech czasów. Wypromował takie przeboje, jak: "Candle in the Wind", "I’m Still Standing", "Rocket Man" i "Can You Feel the Love Tonight".

Elton John znany jest również z tego, że angażuje się w wiele inicjatyw charytatywnych oraz na rzecz osób LGBT.

Muzyk może pochwalić się licznymi wyróżnieniami. W swoim dorobku ma nagrody Grammy, nagrody Brit Awards, Oscara, Złotego Globa i nagrody Tony.

Zanim trafił do szkoły muzycznej, uczył się gry na pianinie, uczęszczał też na lekcję śpiewu. Przed wydaniem pierwszej solowej płyty "Empty Sky" w 1969 r. - jeszcze pod prawdziwym nazwiskiem Reginald Dwight – śpiewał standardy w londyńskich pubach, występował z grupą Bluesology.

W połowie lat 60. poznał muzyka i tekściarza Berniego Taupina (w filmie "Rocketman" gra go Jamie Bell). To z nim napisał swoje największe przeboje, w tym "Rocket Man".

Kate Bush, zapowiadając swoje ostatnie wydawnictwo "The Other Sides" (znalazły się na nim miksy, numery ze stron B singli i inne rarytasy), powiedziała: "Pamiętam, że jak tylko ukazał się singiel Eltona +Rocket Man+, od razu go kupiłam i słuchałam dniami i nocami. Większość artystów w połowie lat 70. przygrywała sobie na gitarach, Elton robił to na pianinie. Bardzo chciałam grać jak on". Na "The Other Sides" znalazła się wersja "Rocket Man" wykonywana przez Kate Bush po raz pierwszy w 1991 r.

Z kolei Elton, wspominając w jednym z wywiadów lata 80, wskazał wspólną piosenkę Kate Bush i Petera Gabriela "Don’t Give Up" jako utwór, który pomógł mu wytrzeźwieć i stanąć na nogi.

O szalonych latach 70. Elton mówił dziennikarzowi "Guardiana": "Byłem wtedy na szczycie, ale i tak czułem się jak odrzutek. Myślałem, że wejście w narkotyczny świat pomoże mi być częścią showbiznesu". W tym czasie Elton uzależnił się od alkoholu i narkotyków, zmagał się z bulimią. Mimo to w latach 70. nagrał 12 płyt. Wtedy też powstały jego największe przeboje - "Candle In the Wind" (poświęcony pamięci Marilyn Monroe, a 1997 r. przearanżowany dla księżnej Diany), "Don’t Let The Sun Go Down On Me", "Someone Saved My Life Tonihgt" i "Sorry Seems To Be The Hardest Word".

Z lat 80. pochodzą jego kolejne przeboje "I'm Still Standing" i "Sacrifice". "I'm Still Standing" wykonywał na pierwszych koncertach w Polsce. W 1984 r. wystąpił w Katowicach, Warszawie i Gdańsku, gdzie na widowni pojawił się Lech Wałęsa. Za ówczesne poparcie "Solidarności" w 2010 roku kapituła Europejskiego Centrum Solidarność pod przewodnictwem Wałęsy przyznała Eltonowi Medal Wdzięczności.

Lata 90. to kolejne ważne wydarzenia w jego życiu. W 1992 r. wystąpił na koncercie "The Freddie Mercury Tribute Concert", poświęconym pamięci wokalisty Queen. W tym samym roku założył Elton John AIDS Foundation. W marcu 1995 r. otrzymał Oscara za piosenkę "Can You Feel the Love Tonight?" z filmu animowanego "Król Lew".

Elton pisał również muzykę do musicali (m.in. "Billy Elliott"), występował w filmach, śpiewał z Lady Gagą, Rayem Charlesem, Georgem Michaelem, Queen, Leonardem Cohenem. W 1998 r. królowa Elżbieta II nadała Johnowi tytuł szlachecki za promocję kultury brytyjskiej w świecie.

Elton John jest członkiem Rock and Roll Hall of Fame. Ma na koncie pięć nagród Grammy i tyle samo Brit Awards. Od lat wspiera klub piłkarski z okolicy, w której się wychował - Watford. Dziś jego imieniem jest nazwana jedna z trybun stadionu Watford.

Sprzedał ponad 300 milionów płyt. Ostatnią, "Wonderful Crazy Night", wydał w 2016 r.

Sobotni koncert w TAURON Arenie Kraków rozpocznie się o godzinie 20. 

(PAP)

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN