Gwiazdy

Edyta Pazura o fatalnej sytuacji kobiet w ciąży. "Żaden człowiek nie ma prawa zmuszać drugiej osoby do zachowań heroicznych"

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski

Projekt zaostrzający kary za aborcję czeka w Sejmie na pierwsze czytanie. Zakłada on, że umyślne przerwanie ciąży może być potraktowane jak zabójstwo. Groziłoby więc za nie od 5 do 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie. Edyta Pazura nie kryje oburzenia. Emocjonalny wpis w mediach społecznościowych opatrzyła ciążowym zdjęciem.

Prawo aborcyjne w Polsce

Sytuacja wokół aborcji w Polsce znowu jest napięta. 22 września do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy "Stop Aborcji 2021" złożony przez Fundację "Pro - Prawo do życia". 28 października skierowano go do pierwszego czytania. Stało się to w dniu, kiedy w szpitalu w Pszczynie zmarła kobieta w 22. tygodniu ciąży.

Obywatelski projekt przede wszystkim zakłada zmianę w kodeksie karnym dotyczącą definicji istoty ludzkiej, obejmującą również okres prenatalny. Proponowany zapis brzmi:  "Dzieckiem jest człowiek w okresie od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności. Dzieckiem poczętym jest dziecko w okresie do rozpoczęcia porodu".

Obecnie w Polsce obowiązują dwie przesłanki do aborcji: jeżeli zagrożone jest zdrowie i życie matki oraz jeżeli ciąża jest wynikiem przestępstwa, np. gwałtu. W myśl proponowanych przepisów w tych przypadkach także byłaby zakazana. Pod projektem ustawy podpisało się 130 tys. osób.

Edyta Pazura o sytuacji kobiet

Żona i menadżerka aktora Cezarego Pazury protestuje przeciwko proponowanym zmianom. Na Instagramie opublikowała emocjonalny post i swoje zdjęcie w ciąży.

- Żadna religia, doktryna polityczna czy inny człowiek nie ma prawa zmuszać drugiej osoby do zachowań heroicznych. Warto zapamiętać, że nigdy ideałami nie będziemy, a dobre i złe decyzje są nieodzowną częścią naszego życia. To my w finale odpowiadamy za skutki naszych decyzji i to my sami stajemy z nimi codziennie twarzą w twarz. Problem całej historii ostatnich dni to nie tylko fatalna sytuacja kobiet w ciąży, ale i lekarzy, którzy stali się kozłem ofiarnym prawa, na które nie mają już żadnego wpływu. Jeżeli podejmą decyzje o ratowaniu życia kobiety, istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną ukarani z tytułu wykonania nielegalnej aborcji. Gdy nie zrobią nic i będą czekać na naturalny rozwój sprawy, mogą zostać oskarżeni o narażenie życia i zdrowia drugiego człowieka. Moi znajomi masowo rezygnują z pracy w służbie zdrowia. Gratuluję - napisała Edyta Pazura.

Aborcja
Aborcja Historia pary, która zdecydowała się na aborcję

Edyta Pazura i Cezary Pazura - ile mają dzieci?

Cezary Pazura został tatą po raz pierwszy w 1990 r. Wtedy na świat przyszła jego córka Anastazja z małżeństwa z Żanetą Pazurą.

Wraz z Edytą Pazurą ma troje dzieci: Amelię (ur. w 2009 r.), Antoniego Józefa (ur. w 2012 r.) i Ritę (ur. w 2018 r.). Zakochani od 11 lat tworzą jedno z najbardziej zgranych małżeństw w polskim show-biznesie.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Pawel Wodzynski/East News

Pozostałe wiadomości