Gwiazdy

"Dzień świra" filmem wszech czasów. Którą postać grała Katarzyna Zielińska?

Gwiazdy

Justyna Rojek/East News

Polacy wybrali "Dzień świra" jako film wszech czasów - tak wynika z raportu Uniwersytetu SWPS, zrealizowanego na zlecenie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Obok tej informacji nie przeszła obojętnie Katarzyna Zielińska, która grała w produkcji Marka Koterskiego. Pamiętacie, w jaką postać się wcieliła?

Katarzyna Zielińska o "Dniu świra"

Katarzyna Zielińska zamieściła na swoim profilu na Instagramie post z informacją, że "Dzień Świra polskim filmem wszechczasów! Pierwsze miejsce!". Przy okazji dołączyła do niego kadry z produkcji i przypomniała, jaką rolę tam grała.

- Marku, dziękuję za ten dzień, za tę piękną podróż i wspólny przedział z Markiem Kondratem - napisała.

Pamiętacie tę kultową scenę? Marek Kondrat jako Adaś Miauczyński wkłada słuchawki do uszu, bo nie wytrzymuje dialogu kobiet:

- W nocy sobie śpię, śpię, śpię - mówi pasażerka pociągu z "dupką w gruszkę", która gra Ilona Ostrowska.

- Ja też, ja też! - odpowiadają współpasażerki: "Kura", czyli Katarzyna Ankudowicz oraz właśnie Kasia Zielińska.

Co ciekawe dla wielu fanów Kasi, było to zaskoczenie. Nie rozpoznali aktorki. I to jest właśnie magia kina, bo choć produkcja zdobyła serca Polaków, to za każdym razem widz może odkryć coś nowego.

- To była pani?! O matko, tyle razy oglądałam ten film i zawsze się zastanawiałam skąd znam tę aktorkę - napisała jedna z użytkowniczek Instagrama. - Nie poznałam - dodała kolejna.

Adaś Miauczyńki z "Dnia świra"

Pisząc o "Dniu świra" wstydem byłoby nie pochylić się nad głównym bohaterem, czyli Adasiem Miauczyńskim. Polacy pokochali Marka Kondrata za tę rolę. O kultowej postaci opowiadał prowadzący Dzień Dobry TVN w swoim programie "Andrzej Sołtysik przedstawia":

- Adaś miał być dziewczynką. Ostatecznie został transwestytą. Miauczyński miał kompleks męskości zarówno wobec rodaków, jak i obcokrajowców. Poczucie pewności siebie budował na dwa sposoby. Pierwszy to koszarowa elokwencja. Poza tym lubił fizycznie poćwiczyć na kobietach. Trzeba przyznać, że Adaś nigdy do końca nie rozumiał płci pięknej. Ożenił się, ale nie był dobrym mężem – opisywał.

Zobacz całą historię Adasia tutaj: Andrzej Sołtysik przedstawia: Sezon 1 - Adaś Miauczyński

Polskie filmy wszech czasów

Przypomnijmy, że raport "Polacy o polskich filmach" został zrealizowany w latach 2019-20. Obok "Dnia świra" Marka Koterskiego na podium znalazły się także: "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego i "Bogowie" Łukasza Palkowskiego.

Zobacz także:

Głośny wywiad Oprah Winfrey z Meghan i księciem Harrym na antenie TVN24

Sonia Bohosiewicz o miłości do jazzu: "Zaczęłam się zastanawiać, czy nie powinnam tylko śpiewać i już skoczyć z aktorstwem"

Planujesz wieczór z filmami lub muzyką? Zadbaj o dźwięk o najwyższej jakości

Zobacz wideo: Katarzyna Zielińska o swoich starych zdjęciach: Nie zapominam o przeszłości. Byłam bardzo kolorowa

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości