Gwiazdy

Morderstwo z miłości? Oto mroczna historia domu mody Gucci. Niedługo doczeka się swojej ekranizacji

Gwiazdy

W 1995 roku Patrizia Reggiani, była żona Maurizio Gucciego, zaplanowała zabójstwo swojego męża, a kilka lat wcześniej wuj znanego projektanta został zastrzelony. To tylko migawki z przewrotnego życia słynnej włoskiej "familii". Więcej o rodzinie, która wstrząsnęła światem mody opowiedział w Dzień Dobry TVN dr Piotr Szaradowski.

Rodzina Gucci - krótka historia

Pierwsze kroki w kierunku istniejącego dziś domu mody luksusowej postawił Guccio Gucci. Zaczynał w rodzinnej Florencji, bardzo skromnie. Swoją ofertę kierował do klientów pokroju osób, które miał okazję obserwować w pracy w londyńskim hotelu.

Guccio miał spore wsparcie ze strony synów. Przełom w historii firmy nastąpił, gdy jeden z nich, Aldo, otworzył po II wojnie światowej pierwszy sklep Gucci w Nowym Jorku.

Później, w latach 80-tych ubiegłego wieku nadeszła era Maurizio Gucci. Już wówczas rodziną i firmą targały konflikty. Zarzewiem była śmierć (dekadę wcześniej, w 1974 roku) wuja Maurizia, Vasco. Aldo, Vasco i Rodolfo (ojciec Maurizia) byli synami Guccia, ale ich wkład w rozwój firmy nie był identyczny - dominował najstarszy Aldo. Maurizio dość szybko więc zadecydował, że najskuteczniejszym ratunkiem dla firmy będzie oddzielenie jej od rodziny.

Patrizia i Maurizio Gucci

Patrizia i Maurizio pobrali się w 1973 r., pomimo sprzeciwów ze strony rodziny pana młodego (wybranka nie miała odpowiedniego statusu społecznego).

- To była wielka miłość, Maurizio niemal został wydziedziczony - wyjaśnia dr Szaradowski .

Maurizio postawił na swoim, a świeżo upieczona żona szybko przyzwyczaiła się do luksusowego życia. Szczęście trwało do momentu, gdy w życiu właściciela domu mody pojawiła się młodsza kobieta - Paola Franchi. Po 12 latach małżeństwa Maurizio opuścił Patrizię. Jak wyjaśnił dr Szaradowski, Włoch po prostu spakował się, mówiąc, że wybiera się w podróż służbową. Nigdy jednak nie wrócił do domu. W 1992 r. doszło do rozwodu, zaczęły wówczas też krążyć plotki, że Paola zostanie nową żoną pana Gucci.

Rankiem, 27 marca 1995 r. Maurizio został postrzelony na progu biura swojej firmy. Wynajęty w tym celu człowiek nie był nawet płatnym zabójcą, lecz właścicielem pizzerii. Zadania podjął się tylko i wyłącznie z pobudek finansowych.

Śledztwo doprowadziło policję do Patrizi. Kobietę skazano na lata więzienia. Zwolniono ją w 2016 r. za "dobre sprawowanie".

- Zdradził ją jej własny dziennik - wyjaśnił dr Szaradowski - jakieś 10 dni przed morderstwem napisała, że "nie ma zbrodni, za którą nie da się zapłacić", a w dniu śmierci Maurizio zanotowała jedno słowo, po grecku: "raj".

Film o rodzinie Gucci

Kontrowersje zainspirowały twórców kina. Jak zaznaczył dr Szaradowski, sam pomysł pojawił się dawno temu, ale rodzina Gucci zawsze była przeciwna powstaniu takiego filmu.

- Za produkcją stoją głównie materiały zebrane przez autorkę biografii Guccich z 2001 r. Udało jej się nawet zrobić wywiad z Patricią, która była już wtedy w więzieniu - powiedział nasz gość.

Ostatnio nastąpił znaczący przełom w pracach nad projektem. Jeszcze w tym roku ma ukazać się film w reżyserii Ridleya Scotta. Odtwórcami głównych ról są: Lady Gaga (Patrizia) oraz Adam Driver (Maurizio).

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Kamala Harris - jaka prywatnie jest jedna z najpotężniejszych kobiet na świecie? "Dzieci jej męża nazywają ją Momalą"

Bartosz Bielenia o strachu w szkołach aktorskich. "Jestem sprawcą przemocy"

Wielka niespodzianka dla fanów filmu "Her". Po 8 latach od premiery, do sklepów trafił winyl ze ścieżką dźwiękową

Autor: Ola Lipecka

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości