Gwiazdy

Dawid Woskanian. Jego historia wzruszyła jurorów Top Model

Gwiazdy

Dawid Woskanian jest uczestnikiem najnowszej edycji Top Model. 20-letni model cierpi na zespół Tourette’a, ale choroba nie jest w stanie zatrzymać go w podążaniu za marzeniami. Z całą pewnością zdołała juz podbić serca jurorów i widzów! W studiu Dzień Dobry TVN pojawił się ze swoimi siostrami, by opowiedzieć o życiu ze swoją przypadłością.

Dawid Woskanian zmaga się z zespołem Tourette’a. To wrodzone zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje się występowaniem mimowolnych tików ruchowych. Dawida wciąż spotyka wiele przykrości ze strony rówieśników i starszych osób. Przez lata nie akceptował swojej sytuacji.

Dawid Woskanian zrobił ogromne wrażenie w Top Model. Kiedy wyznał swoją historię, Kasia Sokołowska i Joanna Krupa nie mogły powstrzymać łez. Marcin Tyszka z kolei postanowił chwycić za aparat i zobaczyć jak chłopak poradzi sobie z chorobą przed obiektywem. Wszyscy byli pod wrażeniem, a znany fotograf chyba po raz pierwszy w programie także uronił łzę!

W Dzień Dobry TVN Dawid opowiedział o historii swojej choroby.

Czym jest zespół Tourette’a?

Syndrom Tourette’a jest chorobą tikową, która pojawia się między 2 a 15 rokiem życia, najczęściej u siedmiolatków. Objawy zespołu Tourette’a to różnego rodzaju bezwarunkowe zachowania, nad którymi chory nie jest w stanie zapanować.

Zespół Tourette’a zaliczany jest do zaburzeń neurologicznych wrodzonych (dziedziczonych). Jest to choroba tikowa, która objawia się niekontrolowanymi czynnościami motorycznymi i głosowymi. Chory może na przykład być pobudzony ruchowo, wykrzykiwać przekleństwa, piszczeć czy bez potrzeby dotykać innych. Syndrom Tourette’a nie ma wpływu na rozwój psychiczny i emocjonalny, inteligencję czy długość życia i dotyczy w większości przypadków dzieci (kumulacja objawów nasila się w okresie dojrzewania). Objawy mogą być u każdego inne – zespół Tourette’a jest bardzo zindywidualizowaną chorobą.

Choroba Tourette’a – najczęstsze objawy

Pierwszym, najbardziej charakterystycznym symptomem choroby Tourette’a jest nadmierne mruganie i wykrzywianie ust u dziecka. Wszystkie odruchy motoryczne i wokalne są bezwarunkowe, chory ma świadomość ich wykonywania, ale nie jest w stanie ich kontrolować czy powstrzymać. Wraz z rozwojem syndromu objawy nasilają się i mogą pojawić się takie tiki, jak:

  • drgnięcia głowy, kolan, całego tułowia,
  • niekontrolowane ruchy ciała, np. wzruszanie ramionami,
  • niekontrolowane odgłosy: chrząkanie, parskanie, pociąganie nosem, kaszel, piski, krzyki,
  • przeklinanie, obelgi czy nieprzyzwoite wypowiedzi,
  • podskakiwanie,
  • dotykanie innych,
  • kręcenie się w kółko.

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości