Gwiazdy

"Bliżej", czyli Beata Kozidrak w duecie z rodzinnym miastem. Czym dla gwiazdy jest "Hades"?

Gwiazdy

Najnowszy utwór pt. "Bliżej" inspirowany jest klimatem Lublina, czyli rodzinnego miasta Beaty Kozidrak. To właśnie tam zawędrował Piotr Wojtasik, by spotkać się z wokalistką. Razem podążyli do "Hadesu" - miejsca szczególnie bliskiemu sercu artystki. Co się kryje pod tą tajemniczą nazwą?

Beata Kozidrak powróciła z nowym utworem "Bliżej", który powstał w ramach projektu "Miasto Muzyka". Jego założeniem jest tworzenie utworów, w których artyści będą śpiewać o ważnych dla nich miastach. Dlatego wokalistka opowiedziała Piotrowi Wojtasikowi w "Hadesie", co szczególnie ceni w Lublinie.

Beata Kozidrak o pierwszym występie

Miejsce ich spotkania nie było przypadkowe. "Hades" to lubelski dom kultury. To właśnie tutaj Beata Kozidrak zagrała swój pierwszy mini recital.

- Wtedy nie było jeszcze "Bajmu". Mój brat grał na gitarze, a ja śpiewałam wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - wyjaśniła artystka.

Kulisy utworu "Bliżej"

Następnie opowiedziała o projekcie, w którym wzięła udział oraz kulisach powstania utworu "Bliżej", Nawiązała w nim bowiem do klimatu miasta i swoich osobistych wspomnień.

– Poleciałam na pierwszy rzut (w projekcie - przyp.red), bo jestem kojarzona z Lublinem i jestem ambasadorką tego miasta. Obecnie mieszkam w Warszawie, ale Lublin pozostał w sercu (...) Gdy pisałam tekst do "Bliżej" wyobrażałam sobie rodzinne miasto, starówkę, zapachy - oświadczyła wokalistka Bajmu.

Gdy wypowiedziała te słowa, nasz reporter przypomniał sobie o pierogach z twarogiem i miętą. - Moja mama świętej pamięci je robiła. Robiła najlepsze pierogi na świecie i zupy. Co mam powiedzieć? Po prostu cudowny dom rodzinny na ul. Grodzkiej . Moja kamienica dosłownie znajdowała się naprzeciwko "Zamku", gdzie chodziłam na zajęcia baletowe - oznajmiła.

Do utworu powstało również wideo, na którym możemy zobaczyć m.in. Plac Zamkowy, wspomnianą wcześnie ulicę Grodzką oraz III Liceum Ogólnokształcące Unii Lubelskiej, do którego uczęszczała Beata Kozidrak.

- Weszliśmy nawet w takie miejsca, w których naprawdę nic się nie zmieniło. Gdy byłam dzieckiem wraz z innymi dzieciakami, tam się chowaliśmy. To są bardzo wzruszające momenty. Idę jednak do przodu. Powstają nowe projekty.: film, książka, nowa płyta. Dzieje się mnóstwo dobrego. I chciałabym przekazać tę pozytywną energię w tych trudnych czasach - podsumowała wokalistka Bajmu.

Zobacz też:

W tej rodzinie makijaż to tradycja. "Inspirujemy się nawzajem"

Tina Turner kończy 81 lat. "Potrafię wznieść się ponad problemy i zrobić z nich coś wartościowego"

"Don Stanislao. Post Scriptum" - kontynuacja reportażu o kardynale Dziwiszu

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Piotr Wojtasik

Pozostałe wiadomości