Gwiazdy

"Polska Sophia Loren" i "Catherine Deneuve Wschodu". Beata Tyszkiewicz kończy 82 lata

Gwiazdy

Beata Tyszkiewicz

Polska aktorka filmowa i telewizyjna, ze względu na pochodzenie arystokratyczne nazywana "pierwszą damą polskiego filmu". Beata Tyszkiewicz obchodzi 82. urodziny. Jak zmieniała się jedna z najważniejszych aktorek rodzimego kina? Przypominamy jej najlepsze role.

Beata Tyszkiewicz kończy 82 lata

Grała nie tylko w polskich produkcjach, ale także niemieckich, francuskich, węgierskich i rosyjskich. Na swoim koncie ma ponad 100 ról filmowych i kilka telewizyjnych. Beata Tyszkiewicz jest niekwestionowaną królową polskiego kina. Co jednak ciekawe to nie z aktorstwem wiązała swoją przyszłość. Urodzona jako hrabianka w Pałacu w warszawskim Wilanowie marzyła, aby zostać weterynarzem. Los chciał, że pierwszy raz w filmie zadebiutowała już jako uczennica.

W rozmowie z Pawłem Piotrowiczem z portalu Onet wspominała, że na egzaminy do PWST w Warszawie przyszła całkowicie nieprzygotowana.

Na korytarzu minął mnie profesor Bardini. Spojrzał, rozpoznał, że grałam w filmie, bo wtedy było ich mało, i spytał: "Kto ty jesteś?" Ja na to: "Polak mały" i poszłam na egzamin. Wyrecytowałam wierszyk Brzechwy "Do biedronki przyszedł żuk" i zdałam

- wyznała.

Po roku została jednak skreślona z listy studentów.

Najlepsze role Beaty Tyszkiewicz

Wiele ról granych przez aktorkę to postacie historyczne lub osadzone w dawnych realiach. Maria Walewska z "Marysi i Napoleona", Izabela Łęcka z "Lalki", księżniczka Elżbieta z "Popiołów" czy Ewelina Hańska z "Wielkiej miłości Balzaka". Rola ciotki Lali w filmie z 1990 roku "Śmierć dziecioroba" zapewniła jej nominację do Złotego Lwa Gdańskiego w kategorii "Najlepsza drugoplanowa rola kobieca" na 16. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Grała także w produkcjach Machulskiego, Hoffmana i Tarnasa.

Życie poza filmem

Tyszkiewicz niewątpliwie osiągnęła w polskim kinie ogromny sukces. To jednak nie jedyna pasja Pani Beaty. Jest członkinią Narodowej Rady Kultury oraz Fundacji Kultury Polskiej, jak również przewodniczącą rady Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Swoją miłość do fotografii przełożyła na zorganizowany przez siebie wernisaż zdjęć, które zrobiła. Była jurorką w dwunastu edycjach programu rozrywkowego "Taniec z gwiazdami".

W 2003 wydała książkę autobiograficzną pt. "Nie wszystko na sprzedaż".

Była trzykrotnie zamężna: z Andrzejem Wajdą, z którym ma córkę, Karolinę, z Witoldem Orzechowskim oraz Jackiem Padlewskim, z którym ma córkę Wiktorię. W maju 2017 roku przeżyła rozległy zawał mięśnia sercowego. Zwolniła, zrezygnowała z ukochanych papierosów i postawiła na odpoczynek. Choć już nie gra, nie wyklucza, że jeszcze kiedyś może nas wszystkich zaskoczyć.

Pani Beacie składamy najlepsze życzenia urodzinowe! Nie 100, a 200 lat w zdrowiu i szczęściu.

Beata Tyszkiewicz o mężczyznach. Zobacz rozmowę:

Zobacz także:

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Aleksandra Lewandowska

Pozostałe wiadomości