Gwiazdy

Barbara Kaczmarowska-Hamilton. Nieoficjalna portrecistka brytyjskiej rodziny królewskiej

Gwiazdy

Barbara Kaczmarowska-Hamilton to znana na całym świecie artystka, która specjalizuje się w portretach. Malowała między innymi Królowę Matkę, księżniczkę Annę, Sarah Ferguson, Margaret Thatcher, Winstona Churchilla, władców Indii, syna Melanii i Donalda Trumpów - Barrona, czy papieża Jana Pawła II. Artystkę odwiedziła reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

Barbara Kaczmarowska-Hamilton to polska portrecistka, która od lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Accademia di Belle Arti w Wenecji i Rzymie. Jej obrazy były wystawiane m.in. w Palazzo Nazionale w Rzymie, Bevilacqua La Masa w Wenecji, Royal Portrait Society w Londynie i w Galerii Zachęta w Warszawie. Artystka jest na liście 50 Polaków, którzy wywarli znaczący wpływ na Wyspach Brytyjskich, obok m.in. generała Andersa i Romana Polańskiego.

>>> Zobacz także:

Barbara Kaczmarowska-Hamilton jest autorką portretów wielu członków rodziny królewskiej. Namalowała między innymi Królowę Matkę, księżną Dianę, księżniczkę Annę, księcia Kentu - Edwarda i Sarah Ferguson. Jedynym portretem, który namalowała w Buckingham Palace był ten przedstawiający księżniczkę Annę. Tak artystka wspomina wizytkę w oficjalnej londyńskiej rezydencji brytyjskich monarchów:

Weszłam do dużego pokoju, który jest połączony z balkonem, na którym pokazuje się rodzina królewska. Cały pokój był wyłożony białym płótnem. Pewnie sądzili, że ja może maluję olejem i będę chlapać na prawo i lewo. To był bardzo zabawny widok.

Polska artystka malowała również osoby spoza brytyjskiej society, w tym Alberto Moravię, Margaux Hemingway, Maharadżę z Jodhpur, Lecha Wałęsę i papieża Jana Pawła II. .

Portrety Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton są bardzo estetyczne, a ich uwiecznione na nich postacie wyglądają tak, jakby były w swojej szczytowej formie.

Zawsze proszę, aby były ładnie ubrane (...). Ważne, żeby na portrecie wyglądać jak najlepiej.

- przyznała.

Artystka przywiązuje też wagę do swojego ubioru:

Zawsze maluję w długich sukienkach, nigdy w jeansach. Nawet, jak jestem w domu sama przebieram się w ten strój, bo wtedy czuję, że jestem ubrana tak jak powinnam.

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

Pozostałe wiadomości