Gwiazdy

Anna Czartoryska-Niemczycka od roku nie kupuje dla siebie nowych ubrań. "Przemysł modowy zanieczyszcza powietrze, rzeki"

Gwiazdy

Aktualizacja:

Nie zawsze więcej, znaczy lepiej. Przekonała się o tym Anna Czartoryska-Niemczycka, która zdecydowała, że w 2020 roku nie będzie kupowała ubrań. Czy udało się jej wytrwać w postanowieniu?

Anna Czartoryska-Niemczycka - wyzwanie

Ostatnie dni grudnia to zawsze czas podsumować. Jak przeżyliśmy ostatni czas? Czy wytrwaliśmy w postanowieniach? Anna Czartoryska-Niemczycka w zeszłym roku zadeklarowała, że przez najbliższe 12 miesięcy nie będzie kupowała ubrań. Czy słowa udało się dotrzymać?

Zrobiłam jedno odstępstwo. W kwietniu kupiłam sobie skarpetki, bo stare miałam już kompletnie przetarte, więc myślę, że takie ustępstwo jest OK

- mówi aktorka.

Zainteresowanie zdrowym dla planety stylem życia pojawiło się u aktorki znacznie wcześnie.

- Trzy lata temu podjęłam wyzwanie magii sprzątania z Marie Kondo i wysprzątałam cały dom, pozbywając się masy rzeczy, ale rzeczywiście ten nadmiar przedmiotów w moim życiu zaczął mnie strasznie przytłaczać. Zwłaszcza przy trójce dzieci. Stan posiadania zaczyna bardzo puchnąć i czasami ciężko jest to wszystko upchnąć w szafach. Gdy zaczęłam zastanawiać się nad tym, w jaki sposób bardziej efektywnie zarządzać swoim gospodarstwem domowym, trafiłam na ten ruch zero waste. Okazało się, że są osoby, które żyją, produkując tylko słoik śmieci rocznie. Nie wiem jak to jest możliwe, ale zaczęłam się zastanawiać co ja mogłabym zrobić, żeby produkować mniej śmieci, żeby mój styl życia mniej negatywnie wpływał na naszą planetę – wyjaśnia.

Takim sposobem trafiła na wywiad z Anną Piętą, która jest mocno zaangażowana w ekologię.

- Mówiła, że przez ponad rok nie kupiła sobie żadnego nowego ubrania. Stwierdziłam, że to jest wyzwanie, któremu jestem w stanie podołać. Że to jest mała zmiana w moim życiu, a ogromna zmiana dla losów naszej planety , dlatego, że przemysł modowy jest jednym z najbardziej zanieczyszczających środowisko przemysłem na świecie. Zanieczyszcza powietrze, rzeki, przyczynia się do fatalnych warunków pracy szwaczek w krajach trzeciego świata, więc pomyślałam, że to jest coś co ja mogę zrobić tak naprawdę niewielkim wysiłkiem – wspomina Anna Czartoryska-Niemczycka.

Anna Czartoryska-Niemczycka – jak ograniczyć zakupy?

Ograniczenie zakupów nie zawsze bywa proste. Trzeba podjąć odpowiednie kroki, żeby się udało. Co zrobiła Anna Czartoryska-Niemczycka?

- Na samym początku wypisałam się ze wszystkim newsletterów, które dostawałam przez internet. One nas bombardują i stanowią ogromną pokusę. Przestałam kupować pisma o modzie, wykasowałam wszystkie aplikacje zakupowe i po prostu zaczęłam omijać wielkie galerie handlowe szerokim łukiem – wspomina.

Co dzięki wyzwaniu zyskała aktorka?

- Mam więcej czasu, więcej pieniędzy w portfelu, ogromną satysfakcję, że się udało. Musiałam być bardziej kreatywna, jeżeli chodzi o moją szafę i ubrania, które posiadam. Trochę mi pomogła pandemia, bo miałam mało wyjść, więc mało pokus, żeby kupić sobie coś na specjalną okazję. Myślę, że wszystkie zmiany są na plus. Mam nadzieję, że nie dopadnie mnie efekt jojo w przyszłym roku. Postanowiłam sobie narzucić pewne ograniczenie co do rzeczy, które kupię w przyszłym roku

– mówi.

Ubrania dla dzieci

Anna Czartoryska-Niemczycka jest mamą trójki dzieci. O ile mogła sobie pozwolić na to, żeby nie kupować ubrań dla siebie, tak dzieciom trzeba wymieniać ubrania. Jak rozwiązała ten problem?

- Musiałam im kupić kila rzeczy, bo rosną, ale starałam się kupować z drugiej ręki. Odkryłam bardzo fajny sklep z używanymi ubrankami dziecięcymi w Warszawie. Starałam się wybierać marki etyczne. Takie, które rzeczywiście zwracają uwagę na cały proces produkcji. Starałam się wybierać polskie marki, żeby te rzeczy były produkowane lokalnie, też w małych firmach, a nie przez wielkie sieciówki – wyjaśnia.

Zobacz też:

Niezwykły sweter, który Markowi Kossakowskiemu służy już blisko pół wieku. "Gierek to był ludzki pan, który lubił rzucić towary z Zachodu"

Uczestnicy "Odysei bałtyckiej" zebrali na polskich plażach kilkadziesiąt ton śmieci. "Teraz startujemy w górach"

Lista 100 wpływowych kobiet 2020 roku. Wśród nich Aleksandra Domańska

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Katarzyna Olubińska-Godlewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości