Gwiazdy

Aneta Kręglicka. Miss Świata'89, która nie była fanką konkursów piękności. Mija 30 lat od jej wyboru

Gwiazdy

W 1989 roku Aneta Kręglicka zdobyła jako pierwsza Polka, i jak dotąd jedyna, tytuł Miss Świata. Konkurs, podczas którego otrzymała koronę najpiękniejszej kobiety na świecie odbył w się w Hongkongu. Właśnie mija 30 lat od tamtego pamiętnego dnia. Jak Aneta Kręglicka wspomina ten moment? Czy czuła się faworytką? Z Miss World'89 spotkał się reporter Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

Aneta Kręglicka pochodzi z Trójmiasta. Tańczyła w studenckim zespole tańca współczesnego "Jump" w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła Uniwersytet Gdański i Szkołę Główną Handlową w Warszawie. W 1989 roku zdobyła jako pierwsza Polka, i jak dotąd jedyna, tytuł Miss Świata.

>>> Zobacz także:

Przygoda z konkurami piękności

Choć Aneta Kręglicka nie była fanką konkursów piękności, do startu w wyborach miss namawiali ją znajomi. W końcu przekonała ją rozmowa z tatą:

Mój tato zaczął ze mną rozmawiać na ten temat. Powiedział: <<słuchaj córeczko, jesteś mądrą, rozsądną dziewczyną. To może być przygoda twojego życia. Spróbuj! Jeśli nie będzie ci coś odpowiadało, to po prostu z tego zrezygnujesz. Wydaje mi się, że powinnaś wziąć w tym udział>>. Dopiero jego słowa uruchomiły u mnie myślenie, że a może.

- powiedziała Miss Świata'89.

Pierwszym tytułem jaki zdobyła był tytuł Miss Wybrzeża. Dzięki niemu mogła wystartować w konkursie Miss Polonia, który odbył się w lipcu 1989 roku w Operze Leśnej. Najpierw Aneta odbyła rozmowy z jurorami, wśród których byli Joanna Gapińska, Monika Nowosadko, Nina Terentiew i Tadeusz Pluciński. Musiała zaprezentować się im w wersji saute. Natomiast podczas finału wystąpiła na scenie w typowej stylizacji lat 80. XX w. - fryzurze uformowanej z loków i mocnym makijażu. Tak to wspomina:

Wyglądałam paskudnie na wyborze Miss Polonia. Przemalowano mnie, przerysowano zupełnie. Gdyby nie obrady jury, przegrałabym ten konkurs z kretesem. Obroniło mnie spotkanie z jurorami dwa dni wcześniej.

Po zdobyciu korony najpiękniejszej Polski Aneta Kręglicka poleciała na wybory Miss International w Japonii, gdzie zdobyła tytuł pierwszej wicemiss, a następnie wyruszyła do Hongkongu na wybory Miss World. Czy przed ogłoszeniem werdyktu ktoś ją przekonywał, że jest jedną z faworytek?

Miałam taką bardzo ciekawą przygodę. Tuż po przyjeździe do Hongkongu podeszła do mnie Miss Argentyny i powiedziała, że jej babcia ma prorocze sny i (...) śniło jej się, że wygra dziewczyna z bloku wschodniego. I jak mnie zobaczyła podczas tego zgrupowania powiedziała: <<wydaje mi się, że będziesz to ty>>.

- wspomina Aneta Kręglicka.

I rzeczywiście, podczas przygotowanej z rozmachem gali finałowej tytuł najpiękniejszej kobiety na świecie przypadł właśnie Polce.

Powrót do Polski

Zwycięstwo Anety Kręglickiej w wyborach Miss World był w Polsce wielkim wydarzeniem, dlatego gdy tylko wróciła z Hongkongu szybko zorganizowano dla niej koncertową galę w Teatrze Studio, którą poprowadził Bogusław Linda. W kolejnych miesiącach czekało ją sporo spotkań z fanami i oficjelami, była zapraszana na bankiety oraz imprezy dobroczynne. Jej kalendarz był wypełniony po brzegi.

Po latach zrozumiałam, że to był taki czas, że potrzebowaliśmy sukcesów, że każdy taki sukces budził ogromną radość, aplauz, no i ja byłam częścią tych sukcesów.

- powiedziała Kręglicka.

Podczas swojego rocznego panowania Aneta nie zrezygnowała jednak ze studiów. Zajęcia na uczelni musiała więc pogodzić z obowiązkami Miss World. Była dobrą studentką, choć jak sama przyznała, zawaliła jeden egzamin z ekonomii socjalizmu. Natomiast sam dyplom obroniła na piątkę z wyróżnieniem.

Kariera modelki i własna firma

Tytuł Miss World otworzył przed Anetą Kręglicką drzwi do świata modelingu. Dzięki koronie najpiękniejszej kobiety podpisała kontrakt ze znaną agencją Wilhelmina Models w Nowym Jorku, jednak zrezygnowała z pracy modelki już po kilku miesiącach. Uznała, że ten świat nie jest dla niej.

Jej marzeniem było założenie własnej firmy, które ziściło się w 1991 roku. Wtedy to utworzyła jedną z pierwszych w Polsce agencji reklamowych.

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości