Gwiazdy

Amy Winehouse. Dzisiaj przypada 8. rocznica śmierci brytyjskiej wokalistki

Gwiazdy

Aktualizacja:
Fot

23 lipca 2019 roku obchodzimy 8. rocznicę śmierci Amy Winehouse. Jedna z najwybitniejszych brytyjskich artystek zmarła w wieku zaledwie 27 lat. Pozostawiła po sobie wiele przebojów, między innymi: "Back To Black", "You Know I'm No Good", "Valerie", a także "Rehab".

23 lipca2019 roku mija 8. rocznica śmierci Amy Winehouse, jednej z najpopularniejszych brytyjskich wokalistek XXI wieku. Znakiem rozpoznawczy artystki był głęboki, ekspresywny wokal, a także charakterystyczna fryzura i makijaż. Jej albumy i piosenki otrzymały wiele prestiżowych nagród, między innymi: MTV Europe Music Awards, BRIT Awards, World Music Awards, czy Grammy.

>>> Zobacz także:

Kariera Amy Winehouse

Debiutancka płyta Amy Winehouse ukazała się w 2003 roku. Album nosił tytuł "Frank" i cieszył się sporym zainteresowaniem fanów oraz uznaniem krytyków. Rok później krążek zajął ostatecznie 13. miejsce na brytyjskiej liście najlepiej sprzedających się albumów.

Jednak prawdziwym przełomem w karierze wokalistki okazała się płyta "Back To Black" z 2006 roku. Dzięki niej Winehouse otrzymała aż pięć nagród Grammy, z których trzy: "Najlepszy Nowy Artysta", "Nagranie Roku" i "Piosenka Roku" zaliczane są do czterech najważniejszych nagród Grammy.

Kolejny album artystki został wydany po jej śmierci. Nosił tytuł "Lioness: Hidden Treasures" i składał się z niewydanych nagrań Winehouse.

W 2012 roku wokalistka została sklasyfikowana na 26. pozycji na liście 100 najważniejszych kobiet w muzyce prowadzonej przez stację VH1, jej płyta "Back to Black" pośmiertnie stała się najlepiej sprzedającym się albumem w XXI w Wielkiej Brytanii.

Śmierć Amy Winehouse

Amy Winehouse, trapiona uzależnieniami i problemami ze zdrowiem psychicznym, zmarła 23 lipca 2011 roku w swoim domu w Londynie. Przyczyną jej śmierci było zatrucie alkoholowe. Winehouse odeszła w wieku 27 lat, dołączając tym samym do tzw. Klubu 27, czyli grupy znanych muzyków z gatunku rocka, bluesa i R&B, którzy z różnych przyczyn zmarli mając 27 lat.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości