Gwiazdy

Wyjątkowy koncert Aleksandry Kurzak: "Scena wybudowana na klifie pomiędzy niebem a morzem"

Gwiazdy

To będzie wyjątkowe muzyczne wydarzenie. Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna (prywatnie małżeństwo) zaśpiewają w duecie w niedzielnym koncercie organizowanym przez Metropolitan Opera. Występ na żywo będzie transmitowany na cały świat prosto z Riwiery Francuskiej. Gdzie będzie można go obejrzeć?

Aleksandra Kurzak - występ w Eze na Riwierze Francuskiej

Aleksandra Kurzak święci triumfy na największych scenach operowych świata. Polska sopranistka regularnie występuję na deskach nowojorskiej Metropolitan Opera, mediolańskiej La Scali czy Royal Opera House w Londynie. 16 sierpnia o godz. 19:30 w duecie ze swoim mężem Roberto Alagna zaśpiewa na żywo prosto z Riwiery Francuskiej.

Niedzielny koncert organizowany jest przez Metropolitan Opera na wolnym powietrzu. Odbędzie się na tarasie luksusowego hotelu w miejscowości Eze.

Miejsce jest wspaniałe, zatopione w górach średniowieczne miasteczko. Nasza scena jest wybudowana na klifie zawieszonym pomiędzy niebem a morzem , więc absolutnie w totalnej niebieskości, coś niesamowitego

- opowiada Aleksandra Kurzak w rozmowie z Dzień Dobry Wakacje.

Jak przyznaje artystka, akustyka jest w takich warunkach trudna.

Jest bardzo duża wilgotność powietrza, próby były ciężkie, ale jest naprawdę niesamowity, zapierający dech w piersiach spektakl natury , obłędny zachód słońca, który gra ważną rolę w scenografii koncertu

- zachęca śpiewaczka.

Aleksandra Kurzak w koncercie Metropolitan Opera

Koncert będzie można obejrzeć odpłatnie na stronie Metropolitan Opera. W ten sposób będzie można wesprzeć operę i artystów, którzy ucierpieli w związku z pandemią koronawirusa.

To jest pierwszy raz w historii taki rodzaj koncertu, niesamowite przedsięwzięcie

- podkreśla sopranistka.

Ogłoszenie lockdownu zbiegło się z promocją najnowszej płyty Aleksandry Kurzak "Desire" , czyli "Pragnienie".

Pragnienie spełnienia najskrytszych marzeń, od małej dziewczynki, kiedy marzyłam o takim repertuarze dramatycznym, tragicznym, żeby można było tak piękną romantyczną muzykę śpiewać

- wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna

Aleksandra Kurzak urodziła się 7 sierpnia 1977 roku jako córka śpiewaczki Jolanty Żmurko i waltornisty Ryszarda Kurzaka. Już w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. W 2000 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a następnie Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Doskonaliła swoje umiejętności wokalne i aktorskie w Internationales Opern Studio przy hamburskiej Operze.

Od 2007 związana m.in. z takimi teatrami jak: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, ROH Covent Garden w Londynie, Bayerische Staatsoper w Monachium i Wiedeńska Staatsoper. Jako pierwsza Polka w historii wokalistyki podpisała ekskluzywny kontrakt z firmą fonograficzną Decca. W sierpniu 2011 roku ukazał się jej pierwszy solowy album "Gioia!", który osiągnął status platynowej płyty. W 2015 roku otrzymała International Opera Award i została laureatką Bachtrack Opera Award jako najlepsza śpiewaczka mijającego sezonu za rolę Donny Fiorilli w Royal Opera House.

Roberto Alagna to jeden z najwybitniejszych tenorów, zwycięzca konkursu śpiewu im. Luciano Pavarotteigo. W 1988 r. zadebiutował na profesjonalnej scenie operowej rolą Alfreda w "Traviacie". Rolę tę jeszcze wielokrotnie wykonywał na scenach we Francji i Włoszech; łącznie około 150 razy. W 1994 r. ugruntował międzynarodową sławę rolą Romea w "Romeo i Julii" Charles’a Gounoda.

Roberto Alagna specjalizuje się w repertuarze francuskim oraz w lirycznych rolach włoskich. Artysta na swoim koncie ma dziesiątki nagranych albumów dla czołowych wytwórni świata.

Roberto i Aleksandra spotkali się przy okazji pracy nad operą "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego. 29 stycznia 2014 r. parze urodziła się córka Malana.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Aleksandra Kurzak płacze na scenie Metropolitan Opera. Fani: "najwspanialsza Violetta na świecie"

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna. Nie chcą tracić czasu

Aleksandra Kurzak. Gwiazda z czarnym pasem

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości