Gwiazdy

Agnieszka Holland o roli prezydenta EFA. "Jest to bardzo miły wyraz zaufania ze strony europejskich i polskich kolegów"

Gwiazdy

Aktualizacja:

Agnieszka Holland została prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej. To niezwykłe wyróżnienie dla polskiej reżyserki, znanej i docenianej na świecie. Już 12 grudnia poznamy zwycięzców "europejskich Oskarów". Kto otrzyma nagrodę EFA? O tym przekonamy się o godzinie 20:00 na antenie TVN Fabuła.

Agnieszka Holland - nowe wyzwanie

W środę, 9 grudnia 2020 roku Europejska Akademia Filmowa poinformowała na stronie internetowej o zmianie prezydenta EFA. Stanowisko, które do tej pory zajmował słynny niemiecki reżyser, scenarzysta i producent Wim Wenders, objęła Agnieszka Holland. Polska reżyserka została wybrana głosami 3 800 członków. Jak przyjęła wiadomość o przewodzeniu Akademią?

- Musiałam się zgłosić, musiałam wyrazić chęć, a wyraziłam, ponieważ wielu kolegów i koleżanek mnie o to prosiło. Fakt, że zostałam wybrana, nie był niespodzianką, ale oczywiście jest to bardzo miły wyraz zaufania ze strony europejskich i polskich kolegów – powiedziała reżyserka.

Agnieszka Holland przyznała, że po ogłoszeniu wyników musiała się zastanowić nad przyjęciem stanowiska. Reżyserka przez pięć lat od 2014 do 2019 roku pełniła funkcję przewodniczącej Rady EFA. Stąd wiedziała też, z czym wiąże się prezydentura.

Wydaje mi się, że szczególnie teraz w czasie kryzysu, który boleśnie dotknął branżę filmową, ważne jest, żebyśmy wytężyli naszą wyobraźnię, wolę i wiedzę, żeby uratować niezależne europejskie kino

– powiedziała.

Ogłoszenie Europejskich Nagród Filmowych

12 grudnia odbędzie się ogłoszenie Europejskich Nagród Filmowych. Tego dnia poznamy nazwiska wyróżnionych twórców kina. Z powodu pandemii COVID-19 tradycyjna gala wręczenia nagród zastąpiona zostanie transmisją online. Kto otrzyma nagrodę? Tego dowiemy się już o godzinie 20:00 na antenie TVN Fabuła.

W tegorocznym konkursie nominację otrzymał Jan Komasa, który został wyróżniony za "Boże Ciało". O statuetkę dla najlepszego reżysera rywalizować będzie także Agnieszka Holland, która doceniona została za film "Szarlatan". Czy członkowie Akademii mogą głosować na własne filmy?

- Może nie jest to specjalnie elegancko, ale można to robić, głosowanie jest tajne. Mam nadzieję, że takim czarnym koniem tego konkursu jest Janek Komasa i "Boże ciało", które nominowane jest w kilku kategoriach.

Agnieszka Holland przyznała także, że cieszy ją fakt, że polskie kino i jego twórcy coraz częściej zaczynają być doceniani poza granicami naszego kraju. W obecnych czasach istotne jest więc, aby podtrzymać ten sukces i z roku na rok zdobywać kolejne sukcesy.

- Ważne, aby utrzymać ten lot w górę, żeby się nie dać zestrzelić przez różne przeciwieństwa. Nie tylko wirus, ale również czasem polityka kulturalna może stanąć na drodze – powiedziała Agnieszka Holland.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Brutalnie znęcał się nad dziećmi i je gwałcił. Usłyszał dożywocie

Albinizm wśród zwierząt. "Nie ma wykluczenia, tego moglibyśmy się od nich uczyć"

George Clooney ma problemy zdrowotne. Aktor drastycznie schudł i trafił do szpitala

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości