Gwiazdy

Agnieszka Dygant wspomina Krystynę Rutkowską-Ulewicz. "Była młodzieńcza i wesoła, z tym swoim ochrypłym, fajnym śmiechem"

Gwiazdy

Jakub Kaminski/East News

Krystyna Rutkowska-Ulewicz miała na swoim koncie wiele ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Największą popularność przyniosła jej jednak rola Apolonii, czyli babci głównej bohaterki serialu "Niania". Pogrążeni w żałobie fani, koledzy z planów filmowych i rodzina ubolewają nad jej odejściem. Agnieszka Dygant w rozmowie z Dzień Dobry TVN wspomniała pracę na planie serialu z aktorką.

Agnieszka Dygant o "babci Apolonii"

Agnieszka Dygant grała tytułową "Nianię" w serialu komediowym TVN, który emitowany był w latach 2005-2009. Krystyna Rutkowska-Ulewicz wcielała się natomiast w jej babcię - Apolonię. Przez 9 sezonów pokazano łącznie ponad 130 odcinków, a każdy z nich cieszył się około dwumilionową oglądalnością. Aktorka wspomniała pracę na planie serialu z Krystyną Rutkowską-Ulewicz.

- Krystyna z oddaniem grała babcię Apolonię. Myślę, że bardzo lubiła swoją postać. Im bardziej dostawała zwariowane zadanie, im bardziej szalona była scena, tym bardziej ją to cieszyło. Nie zważała na to, że nie ma 20 lat. Do najbardziej szalonych scen podchodziła zawodowo, z pogodą ducha i dystansem - usłyszeliśmy od Agnieszki Dygant.

- Powiedziała mi kiedyś, że czekała ma taką rolę, w której można się wyżyć i wyszaleć aktorsko. Jej babcia Apolonia nosiła zwariowane kostiumy i to również sprawiało jej wiele satysfakcji. Lubiła przebierać się w spodnie w cekiny i kapelusze. Ale chyba najbardziej zakładać czapkę z daszkiem. Była młodzieńcza i wesoła - dodała gwiazda.

Agnieszka Dygant zdradziła także, jak wyglądały kulisy produkcji. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jak wyglądały relacje pań, kiedy światła fleszy gasły:

- Czasem wychodziłyśmy sobie zapalić papieroska w przerwie, opowiadałyśmy sobie coś śmiesznego i w tedy rechotała tym swoim ochrypłym fajnym śmiechem . Miała do siebie dużo dystansu. Od razu kazała mówić do siebie na "ty", bez żadnych ceregieli. Będę za nią tęsknić.

Krystyna Rutkowska - Ulewicz: kariera

Krystyna Rutkowska-Ulewicz przyszła na świat 14 lutego 1933. W 1957 zdała aktorski egzamin eksternistyczny.

Pracowała w wielu polskich teatrach: Rapsodycznym w Krakowie, im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Polskim w Bydgoszczy , Dramatycznym w Szczecinie, im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, Ludowym w Nowej Hucie, im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Dramatycznym w Warszawie.

Od zakończenia kariery występowała w kinie i telewizji. Zagrała w takich filmach jak "Dzień dobry, kocham cię", "Drogówka", "Ile waży Koń Trojański" czy "Wesele". Widzowie pamiętają ją także m.in. z roli w popularnym serialu "Niania", w którym wcielała się w babcię Apolonię.

Była aktywna zawodowo niemal do końca życia. W 2020 r. pojawiła się w filmach "Asymetria" w reż. Konrad Niewolskiego i "Banksterzy" Marcina Ziębińskiego.

Krystyna Rutkowska - Ulewicz: kiedy zmarła?

Aktorka odeszła w wieku 87 lat w Warszawie. Informację o jej śmierci przekazał portal filmpolski.pl.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Agnieszka Dygant o kontynuacji "Niani": Byłby to ciężki orzech do zgryzienia

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości