Gwiazdy

30. rocznica śmierci Freddiego Mercury'ego. Krzysztof Zalewski: "Kompletowałem wszystkie albumy"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
30. rocznica śmierci Freddiego Mercury’ego
Dzień Dobry TVN30. rocznica śmierci Freddiego Mercury’ego

24 listopada minie dokładnie 30 lat od śmierci Freddiego Mercury'ego. Jego muzyka stała się nieśmiertelna i nie sposób znaleźć kogokolwiek, kto nie znałby choć jednej kompozycji tego niepowtarzalnego artysty. O jego twórczości porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z wokalistą Krzysztofem Zalewskim, Dominiką Ziemińską, która szyje stroje inspirowane gwiazdą Queen i Katarzyną Widźgowską, działaczką oficjalnego fanklubu Queen w Polsce.

Krzysztof Zalewski o muzyce zespołu Queen

Freddie Mercury, urodzony jako Farrokh Bulsara zmarł 24 listopada 1991 w Londynie. Jego głos pokochał cały świat, a utwory "Don’t Stop Me Now", "We Are the Champions" do dziś nucą wszystkie pokolenia. Jedni się na nich wychowali, a drudzy dopiero poznali, chociażby za sprawą film pt. "Bohemian Rhapsody".

Jednym z fanów Freddiego Mercury'ego jest Krzysztof Zalewski, który w dzieciństwie zakochał się w przebojach Queen. - Kompletowałem wszystkie albumy. Myślę, że moich solo aktów nie byłoby, gdyby nie piosenka "The Prophet's Song", kiedy Freddie śpiewa przez dobre 10 minut solo i pętli, zaplata, bawi się swoim głosem. Ruch sceniczny Freddiego staram się bardziej lub mniej świadomie naśladować pewnie nieudolnie od lat - przyznał wokalista.

Jak zaznaczył, wszystkie płyty Queen dają słuchaczom radość.

Freddie Mercury żyje we wspomnieniach

Z kolei postać i muzyka Freddiego pomogła Dominice Ziemińskiej odnaleźć sens życia.

- Sam Freddie jest dla mnie niezwykle ważny, gdyż od 5 lat choruję na wielonarządową przewlekłą boleriozę ze współistniejącymi koinfekcjami. To jest bardzo trudna w diagnostyce i leczeniu choroba. Bardzo długo się borykałam. Chodziłam od przychodni do przychodni. Pięciokrotnie byłam w szpitalu. (...) Dostałam leczenie, 120 kroplówek, które sobie sama robiłam, ponieważ z państwowej służby zdrowia nie otrzymałam żadnego wsparcia. I na mojej drodze pojawił się Freddie. Znałam jego utwory. Moja mama słuchała Queen, ale w 2018 roku odkryłam go dla siebie za sprawą filmu. Kupiłam wszystkie dostępne książki, zainteresowała mnie ta postać i totalnie przepadłam. Jego biografia jest mi tożsama. To jak on walczył z chorobą, jak był dzielny, jak się nie poddawał - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN.

Fanów Freddiego Mercury'ego na całym świecie jest niezliczona ilość, a zdaniem Katarzyny Widźgowskiej, aktywnej działaczki oficjalnego fanklubu Queen w Polsce, wciąż ich przybywa.

- Jesteśmy jedynym fanklubem w Polsce, który ma status oficjalnego stowarzyszenia. Zrzeszamy oficjalnie kilkaset osób. Natomiast na różnych imprezach, spotkaniach, które organizujemy tych ludzi jest znacznie więcej. Często na rocznicę urodzin czy śmierci Freddiego lecimy do Londynu. Ostatnio duża grupa fanów z fanklubu była na koncertach Rogera Taylora - wyjaśniła.

Które trzy piosenki zespołu Queen poleca Krzysztof Zalewski? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości