Gwiazdy

30. rocznica śmierci Andrzeja Zauchy. Muzyk został zabity przez zazdrosnego męża kochanki

Gwiazdy

Autor:
Teofila
Siewko
Dzień Dobry TVN30. rocznica śmierci Andrzeja Zauchy

Andrzej Zaucha to wybitny muzyk, który obdarzony był niesamowitym głosem, jego barwą i skalą, saksofonista i perkusista. Zginął z ręki francuskiego reżysera, który oskarżał go o romans z jego żoną. Informacja wstrząsnęła polskim światem muzycznym. To on śpiewał piosenkę słynnej wieczorynki - Gumisie. W tym roku miała miejsce premiera jego biografii pod tytułem "Życie, bierz mnie. Biografia Andrzeja Zauchy".

Z wykształcenia był zecerem, mógł pracować w zawodzie lub zostać kajakarzem. Jednak życie przewidziało dla niego inny los - został muzykiem, uznawanym za najwspanialszy głos polskiej sceny. Był także aktorem filmowym i musicalowym, artystą kabaretowym. W muzyce inspirował się stylem rhythm-and-bluesowym i jazzowo-popowym. Chociaż zyskał ogromną sławę, to nie ukończył żadnej szkoły muzycznej czy teatralnej - był samoukiem z ogromnym talentem.

30. rocznica śmierci Andrzeja Zauchy

Andrzej Zaucha zginął 10 października 1991 roku. Dzisiaj obchodzona jest 30. rocznica jego tragicznej śmierci. Został postrzelony przez francuskiego reżysera Yves’a Goulais'a, który podejrzewał go o romans ze swoją żoną Zuzanną Leśniak. W tym dniu Andrzej Zaucha występował w spektaklu "Pan Twardowski", wystawianego w Krakowskim Teatrze STU. Podejrzenia reżysera były trafne - znajomi Zauchy i Leśniak traktowali ich jak parę, a sam wokalista deklarował chęć wzięcia ślubu z Zuzanną, z którą grał razem w spektaklu. Także kobieta nie ukrywała romansu - zwodziła obu mężczyzn, gdyż nie umiała podjąć decyzji, z którym chce zostać. Zginęli tego samego dnia z rąk zazdrosnego małżonka.

Andrzej Zaucha został postrzelony przy swoim samochodzie, nie spodziewał się tego, że francuski reżyser ma broń. Goulais planował zamordowanie muzyka, nie planował jednak zabijać swojej żony. Padło dziewięć strzałów - Zuzanna Leśniak została trafiona rykoszetem. Wokalista zginął na miejscu.

W 2015 roku, artyście pośmiertnie została przyznana Gwiazda w Alei Gwiazd w Opolu. Znajduje się na niej wzór autografu Andrzeja Zauchy. Od 2009 roku odbywa się festiwal dedykowany pamięci muzyka "Serca bicie". Gala jubileuszowa z okazji 30. rocznicy śmierci artysty odbędzie się 10 października 2021 r. w ICE Kraków.

Andrzej Zaucha - wybitny muzyk samouk

Muzyk od najmłodszych lat miał kontakt z muzyką - jego ojciec zarobkowo występował w zespołach, z kolei jego wuj był trębaczem. Mając tylko 8 lat, zastępował swojego tatę, grając na perkusji. W liceum przerwał swoją edukację i wykształcił się w zawodzie zecera.

Andrzej Zaucha mógł też zostać zawodowym sportowcem - kajakarzem. W 1964 r. zdobył dwa złote medale na mistrzostwach Polski w jedynce i czwórce.

Jako wokalista rozpoczął karierę w 1969 roku, mając 20 lat. Śpiewał wtedy w jazz-rockowej kapeli Dżamble, z którą nagrał pierwszy album "Wołanie o słońce nad światem". Dopiero w 1980 roku rozpoczął karierę solową po wielu przygodach z innymi zespołami, w międzyczasie został także saksofonistą. Jego pierwszy solowy album wydany został w 1983 roku, nosi on tytył "Wszystkie stworzenia duże i małe".

Zobacz wideo: 85. Rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej

85. Rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej
85. Rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej 9 października minie dokładnie 85 lat od narodzin mistrzyni polskiej piosenki – Agnieszki Osieckiej. Obliczono, że jest autorką dwóch tysięcy piosenek.
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości