Gorące tematy

Rodzina królewska wraca z nabożeństwa w Szkocji. Wyjątkowa chwila przed bramą Balmoral

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Księżniczka Anna, książę Andrzej, hrabia Wessex z rodzinami przed zamkiem Balmoral

Śmierć Elżbiety II to bardzo smutny moment dla wszystkich Brytyjczyków. Odejście monarchini szczególnie dotknęło zapewne członków jej najbliższej rodziny. Niestety, w związku z narodową żałobą nie mogą oni spokojnie opłakiwać swojej straty. Odejście królowej wiąże się dla nich z szeregiem publicznych wystąpień. Najwięcej z nich spadło, oczywiście, na króla Karola III, ale pozostali Windsorowie również mają obowiązki do wypełnienia.

Nabożeństwo w intencji królowej

W sobotnie popołudnie w Crathie Kirk w Szkocji odbyło się nabożeństwo w związku ze śmiercią królowej Elżbiety II. Wzięli w nim udział wszyscy członkowie rodziny królewskiej, którzy są obecni w Balmoral. Tuż po zakończeniu ceremonii w pobliskim kościele Windsorowie, tak jak zawsze mieli w zwyczaju, kiedy przebywali w szkockiej posiadłości królowej, wrócili do domu piechotą. Moment, w którym przechodzili przez most prowadzący do pałacu bez królowej Elżbiety II, z pewnością na zawsze przejdzie do historii.

Księżniczka Anna, Time Laurence, Zara Tindall i Peter Phillips przed zamkiem Balmoral.
Rodzina królewska przed zamkiem Balmoral Księżniczka Anna, Time Laurence, Zara Tindall i Peter Phillips przed zamkiem Balmoral. Źródło: Getty Images Europe

Brytyjska rodzina królewska

Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę IIDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wśród członków rodziny królewskiej, którzy wzięli udział w krótkim nabożeństwie, była księżniczka Anna z mężem, Timem Laurencem i jej dziećmi Zarą Tindall i Peterem Phillipsem, towarzyszyli jej młodsi bracia: książe Andrzej z córkami Beatrycze i Eugenią oraz Edward, hrabia Wessex z żoną Zofią i córką, lady Ludwiką.

Hołd dla królowej

Zanim członkowie rodziny królewskiej weszli na teren posiadłości Balmoral, chwilę rozmawiali ze zgromadzonymi wzdłuż barierek ludźmi, a następnie przeszli wzdłuż ogrodzenia oglądając pozostawione przez nich kwiaty i dowody uznania dla królowej. Na zdjęciach, które są dostępne w sieci widać, że najbliższym Elżbiety trudno było powstrzymać łzy, które cisnęły się do oczu. Kiedy odchodzili wcześniejsi członkowie rodziny królewskiej: książę Filip, królowa matka, księżniczka Małgorzata, czy księżna Diana wszyscy podkreślali, jak ważne jest dla nich wsparcie, które płynie do nich od obywateli Zjednoczonego Królestwa. Mówił o tym w swoim przemówieniu także nowoproklamowany król Karol III.

Książę Andrzej, księżniczka Eugenia i księżniczka Beatrycze przed bramą zamku Balmoral
Książę Andrzej, księżniczka Eugenia i księżniczka Beatrycze Książę Andrzej, księżniczka Eugenia i księżniczka Beatrycze przed bramą zamku Balmoral Źródło: Getty Images Europe

Trumna z ciałem królowej znajduje się obecnie w sali balowej zamku Balmoral i pozostanie tam do jutra. Następnie zostanie przewieziona do Edynburga do katedry św. Idziego, skąd zostanie przetransportowana do Londynu, do Pałacu Buckingham. Po kilku dniach trafi do Westminster Hall, skąd w dniu pogrzebu w uroczystej procesji zostanie przeniesiona do Westminster Abby, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne. Ciało ukochanej monarchini Brytyjczyków zostanie następnie złożone do grobu w kaplicy św. Jerzego w Windsorze tuż obok jej ukochanego męża Filipa, który zmarł 9 kwietnia 2021 roku.

Hrabina Wessex, lady Louise i księżniczka Beatrycze przed bramą zamku Balmoral
Hrabina Wessex, lady Louise i księżniczka Beatrycze Hrabina Wessex, lady Louise i księżniczka Beatrycze przed bramą zamku Balmoral Źródło: Getty Images Europe

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości