Gorące tematy

Zakaz przylotów do Polski. Jak wrócić z zagranicznych wakacji?

Gorące tematy

Z powodu epidemii zaczyna obowiązywać zakaz przylotu do Polski z 44 państw. Osoby, które planują powrót do kraju, muszą więc liczyć się z dużymi utrudnieniami lub dwutygodniową kwarantanną. Co powinny zrobić? Czy przysługują im jakieś rekompensaty finansowe? Wyjaśniał to Eryk Bogdas, adwokat, który reprezentuje pasażerów w sporach przeciwko przewoźnikom lotniczym.

Zakaz lotów do Polski

Zakaz przylotu do Polski samolotów z 44 państw zaczyna obowiązywać 2 września . Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów. Na liście znajduje się m.in. Hiszpania, Malta, Mołdawia, Czarnogóra i USA. W ostatniej chwili usunięto z niej Francję i Chorwację.

Prawdopodobnie dlatego, że rząd uznał, że ilość zachorowań w tych dwóch krajach jet na tyle do opanowania, że można jeszcze przez chwilę tam polecieć. Zapewne rządzący stale monitorują tę listę, jeśli będzie się zwiększać liczba zachorowań pewnie będą dochodzić kolejne kraje

- przewiduje Eryk Bogdas, adwokat reprezentujący pasażerów w sporach przeciwko przewoźnikom lotniczym i mediator.

Na pewno w Chorwacji jest bardzo dużo naszych rodaków, ale na Wyspach Kanaryjskich jest równie dużo, a jednak Hiszpania na tej liście się znalazła. W związku z powyższym myślę, że tylko nasi rządzący wiedzą dlaczego nie można lecieć i wrócić

- zaznacza gość Dzień Dobry TVN.

Jak dodaje, możemy to rozwiązać za pomocą przesiadki. Np. z Hiszpanii można polecieć do kraju, który nie jest wykluczony (Niemcy lub Czechy) i stamtąd przylecieć do Polski lub skorzystać z transportu naziemnego.

Rząd ma dobre intencje, natomiast sposób wykonania mógłby być zdecydowanie lepszy

- uważa prawnik.

Jak wrócić z zagranicznych wakacji?

Turyści korzystający z wykupionej wycieczki nie muszą troszczyć się o powrót.

W przypadkach lotów czarterowych odpowiedzialne za sprowadzenia nas do kraju są i będą biura podróży . Nie jest to zależne od kwoty, jaką zapłaciliśmy za wycieczkę ani od wykupionego ubezpieczenia.

Klienci biur podróży są bezpieczni . Podróżują w 99 procentach lotami czarterowymi, a loty czarterowe zostały wyłączone z tych restrykcji. To biuro podróży ponosi za nas odpowiedzialność od momentu wylotu do powrotu

- podkreśla adwokat Eryk Bogdas.

W przypadku lotów regularnych pozostanie powrót z przesiadką przez porty lotnicze wyłączone z zakazu lotów. W takim przypadku niestety na koszt pasażera.

Pamiętajmy, aby nie odwoływać lotów , nawet, jeśli wiemy, że się nie odbędą. Poczekajmy, aż przewoźnik poinformuje nas o niemożliwości wykonania lotu. Nie wydarzyło się to z naszej winy – przysługuje nam zwrot kosztów . Z przepisów wynika, że na taki zwrot przewoźnik ma 7 dni. Jednak przewoźnicy często wzbraniają się od zwrotu pieniędzy i proponują vouchery lub innego rodzaju zamienniki gotówki. Pasażer nie ma obowiązku przyjęcia takiej propozycji . Jeśli chce – może wybrać taką formę rekompensaty, ale tylko dobrowolnie.

Lepiej płacić za wyjazd kartą kredytową - ze względu na ubezpieczenie. Gdy płacimy kartą za usługę, a ona nie została wykonana, zwracamy się z tym do banku. Przysługuje nam ubezpieczenie i dostajemy zwrot. A później bank sam prowadzi korespondencje z podmiotem, który nie wykonał usługi.

PLL "LOT" organizuje czartery z Hiszpanii

PLL "LOT" zorganizuje siedem lotów czarterowych z Hiszpanii od 2 do 6 września. Taką informację przekazała ambasada RP w Madrycie. Jak dodała, jeśli lot z Hiszpanii do Polski został odwołany lub możliwe jest to w najbliższych tygodniach - ze względu na sytuację epidemiczną - sugerowane jest rozważenie skorzystania z alternatywnych form powrotu do kraju.

Placówka podkreśliła, że granice Hiszpanii i Polski pozostają otwarte, a hiszpańskie lotniska obsługują loty do wielu europejskich państw, w tym także do tych sąsiadujących z Polską.

Z Madrytu i Barcelony codziennie realizowane są połączenia lotnicze do Niemiec czy Francji. Szukając alternatywnych możliwości wyjazdu z Hiszpanii, korzystaj z popularnych wyszukiwarek lotów lub bezpośrednio ze stron przewoźników. Wiemy, że konieczność zmiany planów wypoczynku w Hiszpanii i powrotu do Polski to nie tylko ryzyko stresu, ale i strat finansowych. Przypominamy, że zgodnie z regulacjami prawa lotniczego można ubiegać się o zwrot kosztów od przewoźnika, który odwołał lot

- czytamy w komunikacie ambasady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

W lipcu lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło o 77 proc. mniej pasażerów niż w tym okresie zeszłego roku. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości