Gorące tematy

Wyniki egzaminu gimnazjalnego na Mazowszu. OKE podała złe wyniki

Gorące tematy

Aktualizacja:
Fot. Alex Reed / EyeEm / Getty Images

Są już wyniki egzaminu gimnazjalnego na Mazowszu. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podała złe wyniki egzaminu z matematyki. Sprawa dotyczy co dziesiątego ucznia z Mazowsza ze stwierdzoną dysleksją.

Egzamin gimnazjalny: błąd systemu

Za nami ostatnie egzaminy gimnazjalne. Niestety nie obyło się bez zamieszania. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie, kilka dni po ogłoszeniu wyników musiała je zmienić, ze względu na błąd systemu. Problem wynika podobno z błędu algorytmu w systemie informatycznym przepisującym wyniki z jednego systemu do drugiego. Sytuacja dotyczy ok 9 tys. uczniów.

Egzamin gimnazjalny: błąd wykryty przez ucznia

Informację o błędzie podała we wtorek "Wyborcza", z którą skontaktowała się jedna z czytelniczek. Jej syn początkowo uzyskał w części matematycznej 76 proc., ale jego wynik podskoczył potem nagle do 90 proc. Podobnie było u jego kolegów.

W systemie już są poprawne wyniki, a w środę uczniowie dostaną poprawne zaświadczenia, więc nie będzie miał on wpływu na rekrutację. Sytuacja dotyczy wyłącznie tych, u których stwierdzono dysleksję, ok. 10 proc. uczniów, którzy zdawali egzamin na Mazowszu.

- tłumaczyła dyrektor OKE Anna Frenkiel.

Więcej:

Egzamin gimnazjalny: jak doszło do błędu?

Problematyczny okazał się proces przetwarzania wyników w systemie informatycznym, przy przenoszeniu wyników z systemu e-oceniania do systemu, w którym publikowane są wyniki uczniów.

Podejrzewamy, że któryś z informatyków, który wprowadzał te wyniki, źle kliknął. Jest to tzw. e-ocenianie, egzaminatorzy siedzą w domach, każdy specjalizuje się w jakimś zadaniu. My potem musimy zaimportować wyniki do naszej bazy

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości