Gorące tematy

Jak przebiegają wybory w USA? Do tej pory zagłosowało już 90 mln Amerykanów

Gorące tematy

Już 3 listopada Amerykanie wybiorą 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. O reelekcję ubiega się Donald Trump, a jego kontrkandydatem jest Joe Biden z Partii Demokratycznej. Jak wygląda proces głosowania? I czy są już wyniki pierwszych sondaży?

Specyfika wyborów prezydenckich w USA

W Stanach Zjednoczonych, w odróżnieniu od Polski, obowiązuje system prezydencki. Oznacza to, że nie rząd, a prezydent, ma najważniejszy głos w kraju. Poza tym w USA funkcjonuje całkowicie inny model głosowania.

W Ameryce - i to jest specyfika oraz urok amerykańskiej demokracji - mamy do czynienia z czymś, co nazywa się wcześniejszym głosowaniem . Czy to wcześniejsze głosowanie wygląda dokładnie tak samo we wszystkich 50. stanach, w Dystrykcie Kolumbii i na terytoriach zależnych Ameryki? Nie. Co stan, to obyczaj . I to znowu jest amerykański urok

- tłumaczył korespondent TVN w USA, Marcin Wrona.

W związku z tym, w niektórych stanach głosowanie rozpoczęło się już we wrześniu, a w innych zaledwie tydzień czy dwa temu. Różnie sprawa wygląda również z oddawaniem głosów - w jednych stanach głosuje się osobiście w komisjach wyborczych, w innych wysyła się korespondencyjnie ankiety wyborcze.

Wyniki wyborów prezydenckich w USA

Powszechnie wiadomo, że do tej pory zagłosowało już 90 mln Amerykanów . To aż 65 proc. wszystkich głosów oddanych 4 lata temu. Jednak nie są znane jeszcze wyniki. Będą one opublikowane dopiero w momencie, gdy we wtorkowy wieczór zostaną zamknięte lokale wyborcze.

Natomiast mamy sondaże. Patrzymy na nie i te sondaże - gdy myślimy o sondażach ogólnoamerykańskich - zdecydowanie dają większe poparcie Joe Bidenowi . Ono jest w granicach 7-8 proc. (...) Ale w Ameryce - i to jest znowu amerykańska specyfika - nie sumuje się wszystkich głosów oddanych w całym kraju. Sumuje się głosy na poziomie poszczególnych stanów i te stany przekazują te głosy swoim elektorom, którzy dopiero wybierają później prezydenta

- powiedział Marcin Wrona.

Równocześnie dziennikarz podkreślił, że do ostatniej chwili nic nie jest pewne - w końcu 4 lata temu sondaże pokazywały zwycięstwo Hillary Clinton, a mimo to wygrał Donald Trump.

28-letnia Selena Gomez zdradziła, że tegoroczne wybory prezydenta USA to pierwszy raz, gdy zagłosuje. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości