Gorące tematy

Wybory prezydenckie 2020. Sprawdź niezbędne informacje

Gorące tematy

Aktualizacja:
Fot. Getty Images/Rawf8

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7:00 do 21:00. Jak należy prawidłowo oddać głos? Jak wygląda karta do głosowania? Poznaj niezbędne informacje, jak głosować w wyborach prezydenckich 2020.

Wybory 2020 – jak głosować?

28 czerwca 2020 r. wybieramy prezydenta Polski. Z uwagi na pandemię koronawirusa będą to wybory hybrydowe. Oznacza to, że każdy wyborca może wziąć w nich udział w sposób tradycyjny (w lokalu wyborczym) lub korespondencyjnie. W tym przypadku pomoże Poczta Polska lub urzędy gmin.

Termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego dla osób niepozostających na kwarantannie upłynął 16 czerwca, natomiast do 23 czerwca osoby przebywające na kwarantannie mogły zgłosić swój zamiar wzięcia udziału w wyborach w formie korespondencyjnej.

Zobacz, jak głosować:

Wybory 2020 – środki ostrożności

Zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej, która czuwa nad każdymi wyborami, aby prawidłowo oddać głos w wyborach na prezydenta Polski należy zastosować się do wyznaczonych środków ostrożności.

Jak zachować się w lokalu wyborczym?

  • po przyjściu do lokalu wyborczego, należy zachować odstęp minimum 1,5 m od kolejnej osoby
  • należy zakryć usta i nos
  • trzeba stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia dotyczących ochrony przed koronawirusem, np. w prawie dezynfekowania rąk.

Wybory 2020 – dokument tożsamości

W lokalu wyborczym trzeba okazać dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty lub paszport. Należy wówczas na moment zdjąć maseczkę, aby komisja mogła zweryfikować tożsamość.

Wybory 2020 – karta do głosowania

Po zweryfikowaniu tożsamości można przejść do jednej z najważniejszych rzeczy - informacji na temat karty do głosowania. Jeżeli jesteś w spisie wyborców, otrzymasz kartę do głosowania. Jej odbiór należy potwierdzić własnoręcznym podpisem w spisie wyborców, przy wydrukowanym tam swoim nazwisku.

Karta powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej oraz mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej (w prawym dolnym rogu karty wyborczej).

Wybory 2020 – jak prawidłowo oddać głos?

Karta do głosowania zawiera nazwiska kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W roku 2020 jest ich jedenastu, zapisanych w porządku alfabetycznym.

Jak należy oddać głos, by był on ważny? Postaw znak „X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Pamiętaj, że znak „X” to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Uwaga. Jeżeli postawisz znak „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata albo nie postawisz go wcale – głos będzie nieważny!

Wybory 2020 – informacje, jak głosować?

Informacje, w jaki sposób należy oddać głos, znajdziesz na dole karty do głosowania. Umieszczone są tam wszystkie wytyczne dotyczące prawidłowego oddania głosu w wyborach prezydenckich 2020.

W razie wątpliwości, jak poprawnie zagłosować, zapytaj o to znajdujących się na miejscu członków Obwodowej Komisji Wyborczej.

Zobacz też:

Maseczki ochronne mogą wrócić? Minister zdrowia ostrzega

Koronawirus a sprawa polska. Ekspert: „Byłoby chyba nierealne oczekiwać, że u nas zachorowań nie będzie”

Milion zakażeń w osiem dni. Szef WHO: "Pandemia koronawirusa wciąż przyspiesza"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło: PKW

Pozostałe wiadomości