Gorące tematy

Wszystkich Świętych 2020 - jak będzie wyglądał ten dzień?

Gorące tematy

Sayed Hasibullah Kamal / EyeEm/GettyImages.com

Przed nami Wszystkich Świętych. W tym roku - w związku z pandemią koronawirusa - 1 listopada będzie przebiegał inaczej niż zwykle. Z powodu rosnącej liczby zakażeń nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Biskupi zachęcają też wiernych, by nekropolie odwiedzali indywidualnie. Zgodnie z papieskim dekretem, odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały miesiąc.

Wszystkich Świętych 2020

O odwołanie mszy św. i nabożeństw na cmentarzach w uroczystość Wszystkich Świętych zaapelował prymas Polski abp Wojciech Polak. Zwrócił się też z prośbą, by 1 listopada nie organizować na cmentarzach tradycyjnych procesji.

W wydanym komunikacie prymas poprosił, by "w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych" wszelkie obchody odbywające się w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach celebrować w kościołach.

Zaapelował jednocześnie o nieustawanie w modlitwie za zmarłych, chorych, zakażonych i wszystkich, którzy cierpią z powodu pandemii.

Proszę o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc

- czytamy w komunikacie prymasa Polski.

Wszystkich Świętych 2020 - dekret papieża

Zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.

Warunkiem jest nawiedzenie cmentarza lub kościoła oraz wypełnienie zwykłych warunków. Chodzi o przystąpienie do komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw: Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz jakąkolwiek modlitwę w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.

Ponadto na mocy watykańskiego dekretu osoby starsze, chore oraz pozostałe, które nie mogą opuścić domu - np. z powodu restrykcji nałożonych przez władze w ich miejscach pobytu - mogą uzyskać odpust zupełny na drodze duchowej łączności ze wspólnotą wiernych i modlitwy za zmarłych.

Lada chwila 1 listopada. Sprawdź przydatne rady. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Wirtualna opieka nad grobami. "Klienci zaczynają doceniać tę usługę w czasie epidemii"

Czy 1 listopada cmentarze będą zamknięte? Jest decyzja

Jak czyścić nagrobek?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości