Gorące tematy

WOŚP 2020. Jurek Owsiak o Światełku do nieba w Gdańsku: „Chcemy celebrować zwycięstwo, nie tragedię”

Gorące tematy

Aktualizacja:

Dokładnie 28 lat temu odbył się pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym czasie na cele dobroczynne zebrano i przekazano 1.126.000.000 złotych. Tegoroczny koncert główny odbędzie się na Placu Bankowym w Warszawie, jednak to w Gdańsku będzie miał miejsce punkt kulminacyjny imprezy, czyli „Światełko do nieba”, który ruszy pod hasłem: „Gdańsk dzieli się dobrem” ku czci zmarłego tragicznie prezydenta miasta Pawła Adamowicza.

Wielki Finał dorocznej zbiórki pieniędzy organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę, 12 stycznia. Na Placu Bankowym w Warszawie zorganizowano koncert z udziałem największych gwiazd polskiej muzyki, a na Placu Teatralnym zlokalizowane jest „centrum dowodzenia światem” Jurka Owsiaka.

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dla 120 tysięcy wolontariuszy w Polsce oraz w wielu innych zakątkach świata przygotowano aż 200 tysięcy puszek do zbierania datków na rzecz potrzebujących. Na stronie aukcje.wosp.org.pl licytowane są nie tylko wyjątkowe przedmioty, ale również fantastyczne wyjazdy i interesujące spotkania. Wśród nich znalazły się także aukcje Dzień Dobry TVN, takie jak wizyta w naszym studiu czy kolacja w towarzystwie Doroty Wellman, Marcina Prokopa oraz Bartka Jędrzejaka.

Zobacz:

WOŚP. Wellman, Prokop i Jędrzejak zapraszają na kolację: "Będziemy pili, jedli i popuszczali pasa"

Zebrane fundusze zostaną przekazane na zakup najnowocześniejszych urządzeń służących do diagnostyki oraz ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Planowany jest również zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. WOŚP skupia się w tym roku na takich dziedzinach medycyny dziecięcej, jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia, neurochirurgia czy neurologia.

Każdy może do nas napisać, ale oczywiście opieramy się głównie na naszej ogromnej wiedzy, na temat tego, co się dzieje w polskich szpitalach. A nie dzieje się dobrze. Brakuje 60 tysięcy lekarzy i 100 tysięcy osób personelu medycznego, ale najważniejszą rzeczą jest tu najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Głównie stawiamy na diagnostykę. Pochylamy się także nad sprzętem, który kupiliśmy ileś lat temu, który się zużywa i nie ma chętnych, żeby go odkupić. Mówimy także o padaczce lekoopornej. Idziemy w te najbardziej nowoczesne metody leczenia, które są już stosowane na świecie

– wyjaśnił prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak

Światełko do nieba uczci pamięć Pawła Adamowicza

Kulminacja 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy odbędzie się o godzinie 19.30 w Gdańsku. Światełko do nieba ruszy pod hasłem: „Gdańsk dzieli się dobrem” ku czci zmarłego tragicznie prezydenta miasta Pawła Adamowicza.

Wspomnimy to, co się wydarzyło rok temu. Ta tragedia przeszła przez nas wszystkich. Wszyscy ją w sobie przetrawiliśmy. To było traumatyczne przeżycie. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie jest powodem do takich zdarzeń. Chcemy celebrować, mówiąc : <<Zobaczcie, jesteśmy razem cały czas. To nie pokonało tej solidarności ludzkiej. To nie pokonało nas, Polaków>>. Będziemy mieć krótki, ale ważny film wspominający Pawła i to, że jak jesteśmy razem, to robimy rzeczy niezwykłe. Paweł zawsze był, wychodził na scenę i mówił. Zawsze był wolontariuszem i wiedzieliśmy, że jest z nami, że mogliśmy na niego liczyć

– wyznał Jerzy Owsiak.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W czasie 27. Finałów WOŚP udało się zebrać ponad miliard złotych, za które kupiono ponad 61 800 nowoczesnych urządzeń medycznych. W ubiegłych latach, zebrane fundusze przekazywane były między innymi na rzecz: kardiochirurgii dziecięcej, ratowania życia dzieci poszkodowanych w wypadkach, ratowania życia niemowląt i dzieci młodszych, ratowania życia dzieci z chorobami nerek, ratowania życia dzieci z wadami wrodzonymi, nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii, dzieci z chorobami onkologicznymi, jak i godnej opieki medycznej seniorów.

W ramach swoich działań Fundacja prowadzi 6 ogólnopolskich programów medycznych na rzecz leczenia i diagnostyki najmłodszych. WOŚP organizuje też Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” w polskich szkołach podstawowych. Dodatkowo organizuje największy otwarty i bezpłatny europejski festiwal muzyczny Pol'and'Rock Festival!

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości