Gorące tematy

Wielkanoc bez bliskich, ale na wideojajku. Jak przetrwać ten czas i nie czuć się samotnie?

Gorące tematy

Tegoroczne święta dla wielu osób, zwłaszcza starszych, będą samotne. W związku z panującą pandemią należy bowiem ograniczyć kontakt z innymi osobami i powstrzymać się od odwiedzania rodziny. Jak zatem przetrwać ten trudny czas i jak tę Wielkanoc spędzą Mądra Babcia Beata Borucka i dziennikarka Anna Senkara?

Bez wyjazdów do rodziny

Panująca pandemia zatrzymała nas w domu. Wyjątku nie ma dla świąt Wielkiejnocy, ponieważ również wtedy nie zaleca się odwiedzania rodziny. Dla wielu jest to trudna sytuacja, jednak w grę wchodzi zdrowie i bezpieczeństwo nasze i bliskich. Jeśli więc będziemy informować ich o tym, że zabraknie nas przy świątecznym stole, powinniśmy odwołać się do tego racjonalnego argumentu. Goszcząca w studiu Dzień dobry TVN psycholożka Bianca-Beata Kotoro, uspokajała, że mimo braku kontaktu fizycznego z rodziną, nadal przecież możemy z nich rozmawiać przez telefon czy komunikatory internetowe.

Mamy dobrodziejstwa cyfryzacji i z nich należałoby w tym momencie korzystać

- powiedziała.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Mimo nadchodzącej Wielkanocy nie powinniśmy dać się zwieść pozorom względnego bezpieczeństwa. To, że nic do tej pory nie wydarzyło się niektórym osobom, było efektem prewencyjnego zachowania. Nie oznacza więc, że teraz nagle możemy wyjść z w domu i pojechać na świąteczne śniadanie do rodziny. Trzeba pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni zarówno za siebie, jak i za innych.

Musimy poczuć współodpowiedzialność

- uczuliła psycholożka.

Miejmy świadomość, że przez masowe wyjazdy może dojść do wzrostu zachorowań na koronawirusa.

Całkowita samotność

Część osób może podczas tych świąt nawet nie mieć możliwość skontaktowania się z najbliższymi, co sprawi, że odczują jeszcze większą samotność. Goszcząca w studiu Bianca-Beata Kotoro podkreślała, że pojawiające się w takiej sytuacji chwile załamania i smutku są zupełnie normalne. Trzeba tylko pamiętać, że izolacja kiedyś się skończy, a Wielkanoc ma dawać nadzieję na lepsze czasy.

Na pewno ważne jest, żeby organizowali sobie czas na tyle, na ile mogą. Przeglądanie gazet, czytanie książek, a może słuchanie jakichś audiobooków

- zasugerowała psycholożka.

Atmosfera świąt

Choć Wielkanoc odbędzie się w tym roku bez większych spotkań rodzinnych, nie oznacza to, że powinna całkowicie stracić swoją aurę. Warto więc ubrać się tego dnia elegancko, przygotować świąteczne przysmaki, chociaż w mniejszych niż dotąd porcjach.

Zupełnie inaczej nam będzie. (…) Stół nawet nie musi być suto zastawiony, ale pięknie przyozdobiony. To nam pomoże (…) czerpać tę radość z tej sytuacji, którą mamy

- wytłumaczyła Bianca-Beata Kotoro.

Co w święta będzie robiła Mądra Babcia?

Pomysł na radzenie sobie z samotnością w tegoroczną Wielkanoc ma mieszkająca w Radzyminie Mądra Babcia, czyli Beata Borucka. Na jej fanpage’u zrodziła się inicjatywa wideojajka. Na czym będzie ona polegała?

Otóż babcie będą w czasie śniadania świątecznego łączyć się ze swoimi bliskimi na różnych komunikatorach, których jest bardzo dużo, i posadzą w miejsce osób ekrany laptopów, telefonów czy tabletów. W ten sposób będą świętować

- wyjaśniła.

Z informacji, jakie uzyskała dzięki swojemu fanpage’owi wynika, że wiele osób będzie chciało zachować normalność w tę Wielkanoc i przygotuje przysmaki oraz eleganckie stroje. Sama Beata Borucka spędzi te świąteczne dni z partnerem, ale bez swoich wnuków. Na pewno jednak połączy się z nimi przez komunikator, więc kontakt będzie zachowany.

Obejrzyj rozmowę z Mądrą Babcią:

Święta w Londynie

Tegoroczne święta będą też inne niż wszystkie dotychczasowe dla reporterki Dzień Dobry TVN. Anna Senkara po raz pierwszy spędzi je w Londynie, w którym mieszka od 6 lat. Na Wielkanoc zawsze wylatywała z Wielkiej Brytanii do swojej rodziny w Polsce. Teraz też miała bilety, jednak zostały anulowane przez panującą pandemię.

Moje święta upłyną pod znakiem kamerki internetowej, oczywiście rozmów z moimi rodzicami

- przyznała dziennikarka.

W podobnej sytuacja jak Anna Senkara znalazło się wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Dotyczy to chociażby mężczyzn, którzy wyjeżdżali z Polski w pojedynkę, by zarobić na rodzinę. Dla nich święta mogą np. oznaczać zamknięcie w pokoju, w przestrzeni wynajmowanej z wieloma obcymi osobami.

Zobacz materiał, w którym Anna Senkara mówi o swoich tegorocznych świętach:

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości