Gorące tematy

Dzieci podczas komunii wykonały przebój disco polo. "W zeszłym roku śpiewali piosenkę Anny Jantar"

Gorące tematy

Autor:
Adam
Barabasz
Dzieci pierwszokomunijne

W kościele św. Marii Magdaleny w Rozogach uroczystość I komunii świętej została wzbogacona o dość osobliwy repertuar. Przyodziane w śnieżnobiałe szaty dzieci odśpiewały piosenkę zespołu discopolowego Classic. Zobacz na Dzień Dobry TVN nagranie, które stało się hitem sieci.

Disco-polo na komunii

Piosenka "Ja dla ciebie, ty dla mnie" z pewnością należy do kanonu, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że nie chodzi o ten liturgiczny. Nie wiadomo, kto stwierdził, że lekki przebój opowiadający o miłości jest dobrym wyborem na uroczystość I komunii świętej, jednak można mieć pewność, że o mszy w niespełna 6-tysięcznej miejscowości w województwie warmińsko-mazurskim dowiedzieli się niemalże wszyscy. A to za sprawą nagrania, które obiegło Internet.

Film nakręcony podczas uroczystości pierwotnie pojawił się na TikToku. Widać na nim dzieci, które stojąc przed ołtarzem, z dużym zaangażowaniem wykonują utwór w rytm skocznej muzyki odtwarzanej w tle.

- Jesteś dla mnie, a ja dla Ciebie, najjaśniejszą gwiazdą na niebie, a gdy tylko w twe oczy patrzę, wiem, że będziesz ze mną na zawsze - śpiewają z zapałem dzieci pod czujnym okiem dyrygującej nimi opiekunki.

Kościół i religia

Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowejDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Media społecznościowe momentalnie zalała fala komentarzy.

"Jako matce śpiewającego chłopca, bardzo się podobało... Z tego co wiem, w zeszłym roku śpiewali piosenkę Anny Jantar", "Błagam, niech ktoś powie, że ta piosenka jest tylko podłożona pod ten filmik", "Gdyby tak śpiewali w kościołach, ludzie z chęcią by chodzili. Piosenka, której słowa też mogą być skierowane do Boga" - pisali internauci.

Piosenki, które można wykonać w kościele

Święty Augustyn napisał : "Ten kto śpiewa, dwa razy się modli", ale widać, że nie każdą pieśnią można wyrazić miłość do stwórcy. Wśród komentarzy pojawiły się głosy nawiązujące do kościelnego zakazu wykonywania świeckich utworów podczas ślubów i pogrzebów. Piosenki, których nie można wykorzystać podczas liturgii, to m.in.: "Hallelujah" Leonarda Cohena, "The winner takes it all" zespołu ABBA, "Cztery pory roku" Vivaldiego, "Marzenie" Schumanna, muzyka z filmu "Misja" Ennio Morriconego czy kompozycje zespołu The Beatles. Niewskazane jest również odtwarzane mechanicznej muzyki oraz wykorzystywanie tzw. automatycznego organisty.

Na całe szczęście opatrzność czuwa i mimo faktu, że indeks zakazanych piosenek może pokrzyżować wielu osobom plany, to na szczęście dorobek twórców disco-polo jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: ASphotowed / Getty Images, czikers / TikTok

Pozostałe wiadomości