Gorące tematy

Powstała mapa muzeów, wystaw i atrakcji turystycznych w Polsce. Co warto zobaczyć podczas wakacji?

Gorące tematy

muzeum zwiedzanie wystawa obrazy sztuka zabytki

"Wakacje w muzeum" to letnia akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej celem jest zachęcenie Polaków do poznawania Polski, a także "inspirować rodziny z dziećmi w urozmaicaniu wypoczynku w sposób łączący naukę z rozrywką". MKiDN przygotowało mapę muzeów, wystaw i innych atrakcji, które warto odwiedzić podczas podróży po kraju.

Odkryj skarby polskich muzeów

Ministerstwo Kultury sprawuje nadzór i opiekę nad muzeami zlokalizowanymi w każdym z regionów Polski. Na tej podstawie stworzono mapę zabytkowych miejsc, wystaw i innych atrakcji, które warto zwiedzać podczas wakacji w ramach familijnego poznawania Polski. Tak powstała letnia akcja "Wakacje w muzeum". Jak napisano:

ma ona przede wszystkim inspirować rodziny z dziećmi w urozmaicaniu wypoczynku w sposób łączący naukę z rozrywką

"Wakacje w muzeum"

Muzealne propozycje przygotowano z podziałem na 5 regionów: Wschód - województwa lubelskie, podkarpackie i podlaskie; Zachód – zachodniopomorskie, lubuskie, i dolnośląskie; Północ – warmińsko-mazurskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie; Południe – śląskie, małopolskie i opolskie; Centrum – mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie.

Naszą wakacyjną podróż rozpoczynamy od wschodu. Lato z rodziną we wschodniej Polsce można spędzić na pięknym Podlasiu, bogatej kulturowo Lubelszczyźnie lub Roztoczu zwanym rodzimą Toskanią

- wskazano na stronie resortu kultury.

Mapa atrakcji turystycznych Polski

Polska Wschodnia

W imieniu Muzeum Lubelskiego w Lublinie MKiDN zaprasza na "archeolokacje, czyli poszukiwanie zapomnianych średniowiecznych grodzisk, tajemniczych wież, ruin zamków czy współczesnych skansenów archeologicznych".

Inną propozycją jest wyjątkowa kolekcja pojazdów konnych znajdująca się w Muzeum-Zamku w Łańcucie – jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Miejsce to słynie m.in. ze świetnie zachowanych wnętrz mieszkalnych

- zwrócono uwagę.

Pełna lista miejsc i atrakcji we wschodniej Polsce dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/polska-wschodnia.

Polska Zachodnia

MKiDN przygotowało także propozycje dla tych, którzy wakacje spędzają na zachodzie Polski. "Bajkowe poranki" przygotowane przez Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu to gratka dla najmłodszych – oglądanie starych bajek w sali kinowej połączone jest z warsztatami

- poinformowano.

Dodano, że po "Bajkowych porankach" można się wybrać na grę terenową "Trzy po trzy" zorganizowaną przez wrocławskie Muzeum Narodowe.

Pod kodami QR znajdziecie zadania, intelektualne wyzwania, a nawet małe prowokacje artystyczne dotyczące dzieł znajdujących się w muzealnych zbiorach"

- wskazano na stronie MKiDN

Pełna lista miejsc i atrakcji w zachodniej Polsce dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/polska-zachodnia.

Polska Północna

Z Zachodu przeniesiemy się na północ. Ta część naszego kraju jest unikalna pod względem wspaniałej mazurskiej i kaszubskiej przyrody, nadbałtyckich kurortów oraz miejsc łączących historię Polski, Prus, Litwy, a nawet Skandynawii

- podkreśla MKiDN.

Jak napisano, będąc na Północy warto zwiedzić jeden z najwspanialszych zamków średniowiecznej Europy, obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli Muzeum Zamkowe w Malborku.

Rodzice z dziećmi mogą przeżyć przygodę ze specjalną audiowycieczką. To fabularna, dźwiękowa relacja z dni po bitwie pod Grunwaldem połączona ze zwiedzaniem zamkowych pomieszczeń

- podano na stronie ministerstwa.

MKiDN zachęca także do odwiedzenia Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które jest częścią Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Pełna lista miejsc i atrakcji w północnej Polsce dostępna tutaj: https://www.gov.pl/web/kultura/polska-polnocna.

Polska Południowa

Kolejnym kierunkiem, który wyszczególnia resort kultury jest południowa część kraju.

Górskie strome pasma, łagodne wzgórza, najważniejsze ośrodki historycznej Polski i mnóstwo Parków Narodowych mogą na południu kraju skusić każdego turystę

- napisano na stronie MKiDN.

Przekazano, że jeśli ktoś chce poznać "odległą i często niezrozumiałą kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni" to może udać się do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie.

Muzeum Manggha to jedyna państwowa instytucja popularyzującą kulturę japońską w Polsce. Wystarczy zaledwie godzina jazdy samochodem, by z Krakowa przenieść się do Wieliczki, gdzie warto odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich. Letnia wizyta z rodziną w Wieliczce nie musi tylko ograniczać się do odwiedzin we wspaniałej, głębokiej na ponad 100 metrów kopalni soli. Kolejna muzealna ekspozycja to średniowieczny Zamek Żupny – historyczna siedziba zarządu kopalni

- zwraca uwagę MKiDN.

Pełna lista miejsc i atrakcji w południowej Polsce dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/polska-poludniowa.

Polska Centralna

Ministerstwo Kultury zwraca uwagę, że w centralnej Polsce "turyści mogą zarówno poznawać wielkie miasta, takie jak Warszawę i Łódź, wypoczywać nad rzekami i jeziorami lub w którymś z rozległych mazowieckich lasów".

Jedną z propozycji jest wyjazd nad Pilicę do urokliwego miasteczka Warka. Wakacyjna wyprawa zyska więcej, jeśli będzie połączona ze zwiedzaniem Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z bezpłatnych, plenerowych koncertów przygotowywanych w ramach +Letniej Strefy Muzyki+. To kameralne spotkania z muzyką, na terenie pięknego parku, który otacza muzeum. Latem warto również odwiedzić Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i wybrać się na spacer wodnym szlakiem. Dorosłych i dzieci z pewnością może też zaciekawić gra terenowa "Wytrop drzewa" czy tematyczne spacery "Bliskie spotkania z przyrodą Łazienek Królewskich"

- wymienia MKiDN.

Pełna lista miejsc i atrakcji w centralnej Polsce dostępna tutaj: https://www.gov.pl/web/kultura/polska-centralna.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Jak nie zwariować na rodzinnych wakacjach? Psycholog zdradza skuteczne techniki

"Nie zagub dziecka w sieci", czyli jak uchronić najmłodszych przed niebezpieczeństwem w Internecie

Jak zachęcić dziecko do aktywnego wypoczynku w wakacje? Poznaj nietypowe sposoby

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Agata Polak

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości