Gorące tematy

Wakacje w czasie pandemii. 3 razy mniej osób na plażach? Są nowe zalecenia

Gorące tematy

Feverpitched/Getty Images

Turyści, którzy przyjadą do nadmorskich kurortów w czasie pandemii, będą dla tamtejszych samorządów dużym wyzwaniem. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wydał zalecenia dotyczące organizowania wypoczynku na plażach i terenach kąpielisk. Na co muszą się przygotować urlopowicze?

Do Głównego Inspektoratu Sanitarnego trafiło pismo z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W dokumencie znalazły się zalecenia dla samorządów, organizatorów kąpielisk i ich użytkowników w sprawie organizowania wypoczynku w dobie pandemii. Do jego treści dotarł portal RMF24.pl.

Wakacje 20202- mniej odpoczywających

Jednym z zaleceń zawartych w piśmie jest znaczne ograniczenie liczby osób wypoczywających na plażach. Według urzędników, najlepiej, by przebywało na nich ok. 1/3 przeciętnej dziennej liczby odwiedzających z typowego sezonu letniego.

Wakacje 2020 - dystans na plaży i w wodzie

Oprócz tego rekomendowane jest zachowywanie między osobami kąpiącymi się czy wypoczywającymi na brzegu dystansu minimum 2 metrów. Wyjątkiem są rodziny.

Urzędnicy proponują także dzielenie plaż na sektory i określenie optymalnej ilości ludzi z nich korzystających.

Pożądane jest prowadzenie obserwacji wejść na plażę, liczenie wchodzących i opuszczających ją osób w celu orientacyjnej oceny liczby osób przebywających w danym sektorze plaży

- czytamy na stronie RMF24.pl.

W zaleceniach wskazano również, że wejścia na plażę powinny zapewniać możliwość bezproblemowego wchodzenia na teren i opuszczania jej przy zachowaniu dystansu społecznego oraz unikaniu tłoku.

Jak zaznacza redakcja RMF24.pl, na razie są to tylko zalecenia, a na ostateczną decyzję będzie trzeba jeszcze poczekać.

Apel WHO do plażowiczów

Warto dodać, że także Światowa Organizacja Zdrowia wezwała plażowiczów do odpowiedzialnego zachowania podczas pandemii.

Każde miejsce, gdzie ludzie przebywają obok siebie w bliskiej odległości i dzielą się jedzeniem i napojami, jest podatne na rozprzestrzenianie się wirusa

- powiedział dyrektor WHO w Europie Hans Kluge.

Dlatego idąc na plażę ludzie powinni być tego świadomi, nauczyć się żyć z wirusem i nie zapominać, że nie jesteśmy jeszcze w rzeczywistości postpandemicznej. Od tego, jak się zachowamy, będzie zależeć przyszłość

- dodał szef Światowej organizacji Zdrowia.

Zaapelował do turystów, by stosowali się do zaleceń lokalnych władz.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Źródło: RMF24.pl/PAP

Pozostałe wiadomości