Gorące tematy

Wakacje 2021: We Francji test PCR za darmo, Włochy zdejmują kwarantannę, Grecja hitem w biurach podróży

Gorące tematy

iStockphotoGoran Matijevic/Getty Iamges

Pandemia COVID-19 zmieniła świat na wielu różnych płaszczyznach. Mocno wpłynęła na turystykę, znacznie ograniczając możliwości podróżowania, zwiedzania i korzystania z turystycznej infrastruktury. Konsekwencją są sporo niższe wpływy z tego sektora gospodarki, zarówno na poziomie lokalnym, jak i państwowym. Obostrzenia są stopniowo luzowane, a kraje, regiony i kurorty rozpoczynają walkę o każdego turystę.

Wakacje 2021 - Francja

Warunki podróżowania podczas pandemii COVID-19 stale się zmieniają. W większości krajów świata, w tym we Francji, wymagany jest test PCR na obecność koronawirusa. Jego koszt waha się od 350 do prawie 800 zł i zdarza się, że przekracza cenę biletu lotniczego.

Władze Francji zdecydowały, że zapewnią bezpłatne testy PCR wszystkim turystom, którzy latem 2021 r. wybiorą się do Francji. Poinformował o tym francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune. Dodał, że bezpłatne testy na koronawirusa to jeden ze sposobów, by odciążyć turystów i zachęcić ich do zdecydowania się na tegoroczne wakacje we Francji, a co za tym idzie, ożywienie francuskiej turystyki.

Wakacje 2021 we Włoszech - warunki

Od 15 maja turyści z Europy mogą ponownie przyjeżdżać do Włoch bez konieczności odbywania kwarantanny. Warunkiem swobodnego wjazdu i przemieszczania się po terenie Włoch jest posiadanie negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub zaświadczenia potwierdzającego szczepienie.

Andrea Corsini, członek Rady ds. Mobilności, Transportu, Infrastruktury, Turystyki i Handlu włoskiego regionu Emilia Romagna zapewnia o wzmożonych wysiłkach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym.

Przyznała, że władze regionu słynącego m.in. z uzdrowisk i szerokich plaż, dokładają wszelkich starań, aby turyści czuli się w regionie maksymalnie bezpiecznie. Dlatego też opracowują projekt, który zakłada m.in. szczepienia wszystkich pracowników branży turystycznej, mających na co dzień kontakt z turystami w hotelach, restauracjach, na plażach itd.

W regionie Emilia Romagna jest również plan umożliwienia zrealizowania bezpłatnie testu na COVID-19, który ma być dostępny dla wszystkich w aptekach. Obecnie jest taka możliwość jedynie w prywatnych placówkach medycznych.

Wakacje 2021 w Grecji - warunki

Od momentu otwarcia Grecji dla turystów zainteresowanie wyjazdem do tego kraju znacznie wzrosło. Według danych, obecnie co czwarta dokonywana w Polsce rezerwacja wakacyjna dotyczy właśnie Grecji. Turyści najczęściej wybierają Zakyntos, Rodos i Kretę.

Aby móc wlecieć do Grecji i nie odbywać kwarantanny, należy okazać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Ma być wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed godziną lądowania na terenie Grecji i turyści sami muszą za niego zapłacić.

Z badania zwolnione są dzieci do 5. roku życia oraz osoby, które zostały już zaszczepione przeciwko COVID-19. Należy mieć przy sobie zaświadczenie o szczepieniu, a od podania ostatniej dawki szczepionki musi minąć co najmniej 14 dni.

Ponadto, podobnie jak w ubiegłym roku, każdy turysta musi mieć również kod QR, który otrzymuje po wypełnieniu formularza PLF. Wypełnić należy go online co najmniej 24 godziny przed wjazdem na teren Grecji i nie później niż do godz. 22 w dniu poprzedzającym wyjazd.

Zobacz też:

Wakacje 2021 będą droższe? Za bilety lotnicze możemy zapłacić nawet dwukrotnie więcej

Budżetowe wakacje. Co zrobić, by nie przekroczyć 2000 zł?

Malta dopłaci turystom za wakacje. Obcokrajowcy mogą dostać nawet kilkaset euro?

Zobacz video: Jak zaplanować tegoroczne wakacje?

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości