Gorące tematy

W Kołobrzegu znaleziono bursztyn wart 10 tys. złotych! "To marzenie każdego poszukiwacza" -przyznał znalaca

Gorące tematy

Kilka dni temu pewien mieszkaniec Kołobrzegu znalazł na plaży półkilogramowy bursztyn. Bryła jest warta 10. Tys zł. Znalazca - Grzegorz Gadomski postanowił oddać bursztyn do muzeum. Rozmawiała z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska.

Niezwykłe znalezisko

Okres jesienno-zimowy to czas największych zbiorów bursztynów. Grzegorz Gadomski kilka dni temu, chwilę przed godziną 6 rano znalazł półkilogramowy bursztyn. Jest to bardzo cenne znalezisko, warte ok. 10 tys zł. Pan Grzegorz w rozmowie z naszą reporterką przyznał, że jest to wyłącznie kwestia szczęścia.

Z reguły znajduje się mniejsze bursztyny. Można szukać i nic, a czasem to marzenie się spełnia i trafi się coś większego. To chyba marzenie każdego zbieracza i poszukiwacza.

Pan Grzegorz znalazł bursztyn o świcie spacerując dziką plażą w Kołobrzegu.

Najlepiej szukać jeszcze jak jest ciemno i spacerować z latarką.

Bursztyn - "Złoto Bałtyku"

O bursztynie zwykło się mawiać „Złoto Bałtyku”. Nie są to słowa nad wyrost, ponieważ wartość znalezionej przez Pana Grzegorza półkilogramowej bryły to 10 tys zł. Pomimo tego, znalazca postanowił oddać bursztyn do muzeum.

Jest to wartość orientacyjna. Od takiej wielkości bursztyny są już unikatami. Szkoda byłby go ciąć i robić z niego biżuterię. Myślę, że nadają się jako eksponaty. Ja swoje znaleziska trzymam, a ten większy postanowiłem umieścić we właściwym miejscu, żeby ktoś inny mógł go też obejrzeć.

Niezwykłe właściwości bursztynu

Bursztyn to skamieniała żywica drzew iglastych, które rosły 50 mln lat temu. Występuje w postaci żółtych lub brunatnych bryłek. Bursztyn ma wiele właściwości leczniczych. Zawiera między innymi cenne mikroelementy takie jak: wapń, potas, magnez, żelazo, krzem, związki organiczne połączone z jodem, substancje lotne, kwasy żywiczne. Co więcej, bursztyn wspomaga leczenie reumatyzmu oraz astmy, a także obniża ciśnienie i przyspiesza gojenie się ran.

>>>Zobacz też: Bursztyn. Na zdrowie

>>>Nielegalny ukraiński bursztyn zalewa polski rynek<<<

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości