Gorące tematy

Policyjna grupa "Vinci" - postrach złodziei i fałszerzy sztuki

Gorące tematy

Aktualizacja:

"Vinci" to grupa zwalczająca przestępczość przeciwko zabytkom i dziełom sztuki. Grupa "Vinci" powstała w 2006 roku - wtedy przez Małopolskę przeszła fala kradzieży w kościołach. Jakie są największe sukcesy grupy "Vinci"? Jak działa "Vinci"? Zobaczcie materiał Łukasza Radwana?

Więcej:

Policjant z Poznania uratował chłopczyka tonącego na basenie!

Historia powstania grupy "Vinci"

Grupa "Vinci" to policyjna grupa, która powstała w 2006 roku. Jej zadaniem jest wyjaśnianie spraw zaginięć dzieł sztuki oraz łapanie ludzi, którzy je fałszują, a następnie nimi handlują.

Jednym z największych osiągnięć grupy "Vinci" jest złapanie osób odpowiedzialnych za wywiezienie dzieł Jerzego Nowosielskiego za granicę. Inna rozwiązana sprawa dotyczy złapania malarki, która podrabiała obrazy Nowosielskiego, Starowieyskiego, Makowskiego czy Kislinga.

"Arbeit macht frei" - napis skradziony w 2009 roku

Jednak ich największe osiągnięcie, o którym mówił cały świat, to znalezienie napisu bramy obozu Auschwitz "Arbeit macht frei". Napis został skradziony w grudniu 2009 roku. Złodzieje rozcięli go na trzy części. Jego konserwacja po zniszczeniu kosztowała około 130 tysięcy złotych. Aby napis był bezpieczny, w jego otoczeniu powinna być odpowiednia wilgotność i stała temperatura, między 17 a 19 stopni Celsjusza. Warunki pogodowe w Polsce nie są sprzyjające, dlatego obecnie na bramie znajduje się replika.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości