Gorące tematy

Kuba zaczyna walkę o lepsze życie. "Nie chcę rozmawiać z mamą. Chcę, żeby się odczepiła"

Gorące tematy

Autor:
Agnieszka
Mrozińska
Źródło:
Uwaga! TVN
Uwaga! TVN: Kuba zaczyna walkę o lepsze życie. "Chcę zacząć od nowa"

W programie "Uwaga! TVN" historia 18-letniego Kuby. Nastolatek po tym jak opuścił rodzinny dom, zamieszkał w zimnej i wilgotnej piwnicy pustostanu. Teraz, z pomocą nowych przyjaciół, musi walczyć o to, aby nie trafić do zamkniętego szpitala psychiatrycznego, o co wnioskuje jego matka.

Historię 18-letniego Kuby pokazaliśmy w Uwadze! dwa tygodnie temu. Nastolatek ma stwierdzone problemy psychiczne. Zdaniem lekarzy nie może samodzielnie funkcjonować, potrzebuje opiekuna. Mimo to matka wyrzuciła go z domu zaraz po jego 18. urodzinach. Nastolatek przez dwa miesiące mieszkał w piwnicy, grożącego zawaleniem, pustostanu.

"To była decyzja Kuby"

Po emisji naszego reportażu, matka Kuby, jego siostra oraz ojczym zdecydowali się z nami spotkać i porozmawiać.

- Wyprowadzka była decyzją Kuby, nikt go nie wyrzucił z domu. Miał dużą szansę na normalne życie, ale nie chciał z niej skorzystać. Nie chciał przystosować się do zasad naszego domu, gdzie trzeba się myć, sprzątać, czasem coś pomóc. Miał z tym problem. To była próba pokazania mu, że życie to rzeczy dobre i złe, i trzeba się ogarnąć – mówi matka nastolatka. I dodaje: - Pytałam go, co dalej, czy podejmie pracę. Nie jestem złą matką. To miało być pokazanie mu, że musi się wziąć w garść, musi żyć mimo swojej choroby. Nie może tkwić w tym, że nie będzie ani pracował, ani się uczył.

Kuba ma czwórkę rodzeństwa. Dzieciństwo spędził z rodzicami w Anglii. Kiedy rodzina wróciła do Polski, odszedł od nich ojciec. Mężczyzna, chociaż mieszka blisko, nie utrzymuje kontaktu ani z Kubą, ani z innymi dziećmi.

- Byliśmy szczęśliwą rodziną, ale na swój sposób. Parę rzeczy nas ograniczało. Mój mąż miał pretensje, że luzuje dzieciom – wyznaje matka Kuby. I dodaje: - Chcieliśmy iść na terapię, ale mąż nie wyraził zgody. Robiłam, co mogłam, próbowałam. Z innymi dziećmi się dogaduję, a z Kubą jest ciężko.

Wniosek do sądu

Kilka tygodni temu matka Kuby skierowała do sądu rodzinnego wniosek o przymusowe umieszczenie syna w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Mimo tego, że oczekuje od niego ukończenia szkoły czy samodzielnej pracy, przyznała, że Kuba nie jest zdolny do samodzielnego życia.

- On musi przejść terapię, trzeba z nim pracować. Trzeba z nim rozmawiać, wytłumaczyć mu, że świat to nie jest to, co on sobie wymyślił. Często to robiłam, ile mogłam, to zrobiłam – uważa kobieta.

- Nie chcę rozmawiać z mamą. Chcę jej przekazać, żeby się odczepiła, nie zbliżała się do mnie i pozwoliła żyć mi własnym życiem. Mama chce ze mnie robić wariata, a ja nim nie jestem – komentuje Kuba.

Rozprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Sąd, póki co, nie zgodził się na zamknięcie Kuby w szpitalu psychiatrycznym, uznając, że 18-latka trzeba najpierw rzetelnie przebadać. Wizyta w sądzie była pierwszą od dawna okazją, kiedy matka mogła się zobaczyć ze swoim synem. Nie porozmawiała jednak z nim, ani nie zapytała, jak sobie teraz radzi.

Cały reportaż można obejrzeć na stronie Uwaga! TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Agnieszka Mrozińska

Źródło: Uwaga! TVN

Pozostałe wiadomości