Gorące tematy

Upały w Polsce 2019: jak sobie z nimi radzić? Kiedy się skończą?

Gorące tematy

Aktualizacja:
fhm/Getty ImagesPogoda

Upały w Polsce 2019. Kiedy zrobi się chłodniej? W naszym kraju wydano pierwszy stopień ostrzeżenia przed upałami. Temperatura w ostatnich dniach daje nam mocno popalić, dodatkowo dochodzi do zmian frontów atmosferycznych i – w konsekwencji – nagłych burz.

Upały w Polsce 2019

Nad nasz kraj nadciągnęła fala afrykańskich upałów. Temperatura w ciągu dnia przekracza 30 stopni Celsjusza, a odczuwalna w słońcu nawet 40 stopni. Lekarze zalecają, by unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz w ciągu dnia. Osobom starszym i wrażliwym na słońce zaleca się pozostanie w domach.

Więcej:

Upały w Polsce 2019: do kiedy

Po mocno deszczowym i mało wiosennym maju, czerwiec rozpoczął się wyjątkowo upalnie. Prawdziwie upalna i słoneczna pogoda utrzyma się w ciągu kilku najbliższych dni. Ponad 30-sto stopniowe upały przez najbliższe kilka dni raczej nas nie opuszczą. Czerwiec może być najcieplejszym miesiącem roku. Polska znajduje się obecnie między wyżem znad Rosji oraz niżem znad basenu Morza Śródziemnego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca ograniczanie przebywania w pełnym słońcu. W trakcie upałów należy pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu. Lepiej także unikać wysiłku fizycznego na słońcu. Należy nosić nakrycie głowy.

Najnowsze prognozy długoterminowe mówią o tym, że do połowy czerwca (weekend 15.06.) możemy spodziewać się upałów i bezchmurnych dni. Burze natomiast będą się pojawiały nagle i będą dość intensywne. Druga połowa czerwca będzie delikatnie chłodniejsza (max 24 stopnie Celsjusza). Koniec miesiąca to ochłodzenie (do 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia). Pojawią się też deszcze.

W te upalne dni pamiętajcie o nakryciach głowy, pijcie dużo wody i szukajcie cienia.

Zobacz także: Zostawianie dzieci i zwierząt w nagrzanym aucie

Autor: Bernadetta Jeleń

Źródło zdjęcia głównego: fhm/Getty Images

Pozostałe wiadomości