Gorące tematy

Tym Polakom amerykański sen się nie spełnił

Gorące tematy

Stany Zjednoczone - kraj, do którego wyjeżdża coraz więcej Polaków. To tam Polacy szukają szczęścia - lepiej płatnej pracy, więcej przygód, a czasem spokoju... To kraj, który od samego początku inspiruje. Jednak nie każdemu Polakowi udało się w Stanach znaleźć szczęście. Poznajcie te historie dzięki Dorocie Malesie, która była gościem w studiu Dzień Dobry TVN.

Zobacz też: Wiza do USA. Krok po kroku - jak ją zdobyć?

W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Dorota Malesa. Malesa zakochała się w Stanach Zjednoczonych od pierwszego wejrzenia - czyli od 2009 roku, kiedy pierwszy raz zetknęła się z USA. Chciała jednak pokazać, że Stany mogą być dla niektórych zbawieniem, a dla niektórych - przekleństwem. Dlatego też napisała książkę.

"Ameryka.pl Opowieści o Polakach w USA" - o czym jest książka Doroty Malesy?

Dorota Malesa napisała książkę "Ameryka.pl Opowieści o Polakach w USA". O czym opowiada jej książka?

To książka o Polakach, którzy wybrali się do Stanów. Ich historie są różne. Niektórzy z nich radzą sobie świetnie, otwierają własne biznesy, inni kończą jako... bezdomni. Dorota Malesa wybrała się do USA, by spotkać ich wszystkich i poznać ich dzieje.

  • Poznała Sebka, od dziesięciu lat szukającego żony w kastowym środowisku Chicago, gdzie obywatelstwo jest ważniejsze od miłości.
  • Spotkała Marka, niegdyś króla disco polo, obecnie bezdomnego przesiadującego w nowojorskich kawiarniach.
  • Rozmawiała z prawniczką Olą, tropiącą największe błędy amerykańskiego sądownictwa.
  • Odwiedziła właściciela najmodniejszej nowojorskiej restauracji, który w latach 80. przybył tu z Lublina z jednym plecakiem. A dziś? Jak głoszą plotki, zdarza mu się odmówić stolika... Seanowi Pennowi.

Historie amerykańskich Polaków to wybuchowa mieszanka polskiej duszy i amerykańskiego marzenia. Jest w nich miejsce na inność, odwagę i marzenia, choć w kraju wielkich możliwości i wielkich porażek słono się za nie płaci.

Polonia w USA jest trochę jak egzotyczna wyspa, niebędąca do końca ani Polską, ani Ameryką. I być może właśnie dlatego jest tak fascynująca – mówi o swojej książce Dorota Malesa.

Poznajcie dzięki niej wyjątkowe historie - te piękne i te niestety mniej...

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości