Gorące tematy

Słowo roku 2022 według słownika Oxfordu. Co oznacza "tryb goblina"?

Gorące tematy

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
o2.pl
Czym jest "tryb goblina"?

Tryb goblina to sformułowanie, które zostało uznane przez wydawnictwo oksfordzkiego słownika za określenie roku 2022. Konsekwencje pandemii i społecznej izolacji sprawiły, że coraz więcej osób na stałe przyjęło taki tryb życia. Co to znaczy być w trybie goblina? Zobacz, jaki jest polski odpowiednik tego wyrażenia.

Słowo roku "Oxford English Dictionary"

W Polsce poznaliśmy właśnie młodzieżowe słowo roku. Inne kraje również organizują swoje plebiscyty – o nieco bardziej międzynarodowej randze. Konkurs "Word of the Year" to inicjatywa wydawnictwa zajmującego się słynnym "Oxford English Dictionary".

Wyzwania językowe

Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru Polaków
Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru PolakówDzień Dobry TVN
wideo 2/5

To pierwszy raz, gdy wydawnictwo oddało kwestię głosowania w ręce społeczeństwa, a nie jak dotychczas - językoznawców. W tegorocznym plebiscycie na słowo roku wzięło udział 340 tysięcy osób. Aż 93% z nich wskazało na określenie "tryb goblina" (ang. goblin mode). Choć sformułowanie istnieje w internetowej przestrzeni od 2009 roku, wraz z pandemią koronawirusa mocno zyskało na popularności. Ostatecznie stało się wiralowym hasłem za sprawą wypowiedzi Kanye'go Westa, który po rozstaniu z aktorką Julią Fox przyznał, że piękność "przeszła w tryb goblina". Co to znaczy?

Goblin mode, czyli tryb goblina – co oznacza?

Tryb goblina opisuje stan, w którym wiele osób pozostało po pandemii koronawirusa. Na skutek długotrwałej izolacji oraz pracy zdalnej nadal nie chcą wrócić do "normalności". Osoby w trybie goblina wolą zostać w domu i ograniczyć interakcje z innymi ludźmi. Sformułowanie odnosi się również do wizerunku z czasu izolacji: ignorowanie urodowych trendów, obojętność wobec kanonów piękna oraz porzucenie dawnych przyzwyczajeń takich jak regularne wizyty u fryzjera czy na siłowni.

- Człowiek sobie odpuszcza i się zapuszcza, nie dbając np. o wygląd zewnętrzny i robiąc wszystko na pół gwizdka, takie rozmemłanie. Widzę tu nieco podobieństw z naszym swojskim borsuczeniem – tłumaczył ten termin na łamach "Polityki" pisarz Michał R. Wiśniewski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: o2.pl

Źródło zdjęcia głównego: Olga Rolenko/Getty Images

Pozostałe wiadomości