Gorące tematy

Polska olimpijka Aleksandra Jarmolińska dokonała coming outu. "Występuję z miłością, bo niedługo się żenię"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Aleksandra Jarmolińska podczas igrzysk w Tokio postanowiła reprezentować nie tylko Polskę, ale i przedstawicielki oraz przedstawicieli społeczności LGBTQ. To właśnie wielka impreza sportowa skłoniła naszą sportsmenkę do tego, by głośno mówić o swojej orientacji seksualnej. Podczas ceremonii otwarcia wystąpiła w tęczowej maseczce, a na kilka dni przed rozpoczęciem igrzysk dokonała oficjalnego coming outu.

Aleksandra Jarmolińska - coming out

Na kilka dni przed rozpoczęciem igrzysk w Tokio olimpijka Aleksandra Jarmolińska dokonała oficjalnego coming outu. Sportsmenka wystąpiła w klipie nagranym dla stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

- Występuję z miłością, bo niedługo się żenię. Kocham moją przyszłą żonę i prywatnie, i oficjalnie – w domu, w pracy, na zawodach, podczas olimpiady i igrzysk olimpijskich. Reprezentuję Polskę i chcę mieć w niej równe prawa, w tym prawo do uznania mojego małżeństwa, prawo do bezpiecznego życia rodzinnego, po prostu do równości. Chcę móc startować w biało-czerwonych barwach ze świadomością, że mój kraj traktuje mnie z należytą mi godnością. Wspieram równość małżeńską dla wszystkich, bo... Miłość Nie Wyklucza - mówiła Aleksandra Jarmolińska.

Następnie, podczas ceremonii otwarcia igrzysk Aleksandra Jarmolińska pojawiła się w maseczce z kolorami tęczy. - Jest najwygodniejsza ze wszystkich, jakie posiadam. Dobrze mi się w niej oddycha. Była to zatem decyzja związana z wygodą, ale oczywiście z manifestem, jaki z tego wyszedł, nie mogę się nie zgodzić - przyznała w rozmowie z Onet.pl.

Polska olimpijka Aleksandra Jarmolińska weźmie ślub w Danii

Na łamach portalu sportsmenka wyjawiła również, że po igrzyskach zamierza ze swoją partnerką wziąć ślub w Danii. - To ładny kraj i tam spędziłyśmy nasze pierwsze wspólne i dalekie wakacje. Mamy zatem z tym krajem dobre skojarzenia. Poza tym, są tam proste formalności. Ubolewam nad tym, że nie możemy tego dokonać w naszym kraju. Czujemy się przez to dyskryminowane. Z tego, że będziemy w związku małżeńskim z osobą tej samej płci, nic nie wynika w Polsce. Mówię tu o takich zwykłych sprawach jak odebranie czegoś na poczcie czy informacje u lekarza. Nie mówiąc o wspólnym rozliczeniu podatku - podkreśliła.

Aleksandra Jarmolińska na igrzyskach w Tokio

Aleksandra Jarmolińska ze swoją partnerką tworzy związek od 10 lat. Wszystko wskazuje na to, że marzenie o ich ślubie niedługo się ziści. Aleksandra Jarmolińska zajęła 19. miejsce w dwudniowych eliminacjach strzelania do rzutków skeet na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

- Święta, święta i po świętach - wyszło jak przysłowiowemu Polakowi w kwalifikacjach: była seria otwarcia, seria o wszystko i seria o honor. I (skoro już mieszam różne powiedzenia) postanawiam wierzyć, że wracam choćby z rączką od tarczy... - napisała Polka w mediach społecznościowych.

Sportowcy LGBTQ w Tokio

Aleksandra Jarmolińska nie jest jedyną sportsmenką, która reprezentuje nie tylko Polskę, ale i społeczność LGBTQ - drugą jest żeglarka Jolanta Ogar-Hill. Z kolei z danych serwisu Outsports.com wynika, że tego lata do Tokio przybyło co najmniej 130 sportowców, którzy nie boją się mówić o swojej tożsamości i orientacji seksualnej. Mamy zadeklarowanych gejów, lesbijki, osoby biseksualne, transseksualne, interseksualne i queer.

Przypomnijmy, że zmagania sportowców na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio można oglądać na kanałach Eurosportu oraz w Player.pl.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Robert Korzeniowski i kulisy Igrzysk Olimpijskich w Tokio

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: onet.pl

Pozostałe wiadomości